Uwolnij Wielkopolskę od smogu! Podpisz petycję

14
Jakość powietrza w Wielkopolsce od dłuższego czasu jest dramatyczna. W sezonie grzewczym zanieczyszczenie powietrza regularnie i wielokrotnie przekracza dopuszczalne wartości, co zagraża naszemu zdrowiu i życiu. Sytuację może zmienić petycja do do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego.

Petycja do Sejmiku Województwa Wielkopolskiego

Badania naukowe pokazują, że zanieczyszczenia, którymi oddychamy w (m.in. pyły zawieszone, benzo(a)piren) wywołują zaostrzenia astmy i inne choroby górnych dróg oddechowych, zwiększają ryzyko zawału serca oraz nowotworów. Badania prowadzone przez polskich lekarzy wykazały zwiększone ryzyko zdrowotne dla płodu i rozwoju dzieci – są bardziej podatne na choroby niż ich rówieśnicy oddychający czystym powietrzem. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest palenie węglem (niejednokrotnie również śmieciami) w piecach domowych.

Uważamy, że w XXI wieku samorząd powinien zapewnić Wielkopolanom system ogrzewania bezpieczny dla zdrowia i życia mieszkańców. Rozdział II, Art.68., punkt 4 Konstytucji wyraźnie mówi, iż „władze publiczne są obowiązane do zwalczania chorób epidemicznych i zapobiegania negatywnym dla zdrowia skutkom degradacji środowiska”. W Wielkopolsce dotychczasowe działania są niewystarczające.

Z tego powodu zwracamy się do władz samorządowych z apelem o wprowadzenie w Wielkopolsce uchwały antysmogowej wypracowanej przez zespół ekspertów (https://www.umww.pl/ogloszenie-o-przystapieniu-do-opracowania-projektow-uchwal-sejmiku-w-sprawie-wprowadzenia-ograniczen-lub-zakazow-w-zakresie-eksploatacji-instalacji-w-ktorych-nastepuje-spalanie-paliw). Należy jednocześnie zapewnić dofinansowanie do przyłączenia do miejskiej sieci ciepłowniczej, wymiany pieców węglowych na piece gazowe czy inne źródła ciepła nie powodujące niskiej emisji. Bez wprowadzenia uchwały antysmogowej przywrócenie jakości powietrza do poziomów bezpiecznych dla naszego zdrowia i życia nie jest możliwe. Uważamy także, że powinien powstać projekt dopłat dla ludzi najuboższych, których nie będzie stać na poniesienie zwiększonych kosztów ogrzewania.

Domagamy się również zwiększenia skuteczności działań straży gminnych w zwalczaniu palenia śmieci. Konsekwencją palenia śmieci muszą być wysokie i nieuchronne kary, które zniechęcą tych, którzy narażają na niebezpieczeństwo zdrowie i życie wszystkich mieszkańców Wielkopolski. Stosowane obecnie przez Straże Gminne procedury kontroli są mało skuteczne, dlatego niezbędna jest ich modyfikacja.

Należy zaznaczyć, że zła jakość powietrza ma również wymiar finansowy. Generuje dodatkowe koszty opieki zdrowotnej. Może także znacząco obniżyć atrakcyjność Wielkopolski wśród turystów i inwestorów. Oczekujemy niezwłocznego podjęcia działań, które, w perspektywie kilkuletniej, doprowadzą jakość powietrza w Wielkopolsce do poziomów bezpiecznych dla naszego zdrowia i życia.

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

14 KOMENTARZE

 1. Święte słowa poprzednika, polskiego społeczeństwa nie stać na takie rozwiązania proponowane przez ekoterorystów i tym podobnym lobbystą.

  • To że nie stać to jedno a drugie to palenie śmieci i kompletny brak umiejętności poprawnego palenia w piecu. Wielu z nas nie potrafi palić poprawnie w piecach a poprawne korzystanie z pieca bardzo mocno zmniejsza zarówno zużycie węgla czy drewna jak i zmniejsza ilość generowanego dymu. Straż miejska powinna bardzo surowo karać za spalanie śmieci i wtedy by się Wam „opłacało” troszczyć się o nasze wspólne dobro jakim jest powietrze.

  • pewnie jakiś urzędas ekspert od palenia ile zarabiasz chyba nie jak większość ostrowian 1600 do 1800

  • Własnie. Jesli kupuje legalne „paliwo” opałowe dopuszczone do sprzedazy w RP (węgiel z polskiej kopalni) i ogrzewam piecem tez wykonanym zgodnie z polskimi normami (łącznie z kominem itp.) to dlaczego mam miec zakaz???

 2. Proponuję, żeby „redaktor” najpierw przedstawił w jasny i czytelny sposób co proponowana uchwała antysmogowa oznacza dla przeciętnego obywatela naszego województwa, jakie nakłada na niego obowiązki i jakie koszty z tego wynikają. Dopiero potem można apelować bądź nie o jej wprowadzenie. Na razie zaprezentowane zostały tylko 'hasła reklamowe”…

 3. A może by tak napisać, co ta uchwała zmienia i co zwykły człowiek będzie musiał w związku z nią zrobić, bo piszecie tylko same hasła, a żadnych konkretów.

 4. Proste rozwiązanie: znacząco zwiększyć podatek od nieruchomości tym, którzy ogrzewają nieodpowiednim paliwem. Albo obniżyć tym, którzy grzeją na gaz. Niech truciciele odczują finansową różnicę. NIE pozdrawiam smrodziarzy z ul. Przymiejskiej i całego Zacharzewa.

  • Weź metr gumy i strzel sobie w łeb. Podatek to trzeba zwiększyć takim jak ty: za brak piątej klepki. Karać ludzi za to, że palą legalnym opałem w legalnych piecach? Może zarabiasz tak dużo, że cię stać, ale może byś pomyślał o tych, którzy żyją z emerytury ok. 1000 zł i muszą się za to utrzymać, a przepracowali ciężko kilkadziesiąt lat. Zamiast wzrostu podatku obniżka akcyzy, żeby na gaz stać było ogromną większość ludzi. Wtedy sami sobie zmienią piece bez niczyjej łaski. Tylko w naszej Polsce przez rządy pazernych nieudaczników nic nie jest stabilne. Dziś obniżą, a jutro podwyższą. I tu tkwi cała prawda, bo ludzie władzy nie wierzą. Tak było na początku lat 90- tych, kiedy gaz i olej opałowy były w miarę tanie. I wtedy ludzie zaczęli rezygnować z pieców węglowych, ale po fali podwyżek szybko wrócili do węgla.

 5. Szanowny Panie Redaktorze.
  Napisał Pan zdecydowanie zbyt długi artykuł bo z wielu komentarzy widać, że czytający ogarnęli tylko nagłówek.
  Pozdrawiam serdecznie. Ja oczywiście popieram petycję w całej rozciągłości.

  • A ja jestem przeciwko petycji i uchwale Sejmiku. Niedawno kupiłem nowoczesny kocioł na ekogroszek, a teraz się okazuje, że za kilka lat będę go musiał oddać na złom i wydać kilkanaście, jeśli nie kilkadziesiąt tysięcy złotych na nowy! Jestem przeciw rozwiązywaniu problemu w taki sposób!!! Ale jestem za całkowitym zakazem, choćby od jutra, poruszania się samochodów z silnikiem diesla. Nie mam takiego auta, więc co mi tam… Przynajmniej pozbędziemy się części smogu. Tak jest najprościej rozwiązywać problemy…

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick