DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Uwaga piesi: Brak przejścia przy skrzyżowaniu Głogowska-Zamenhofa

Trwają prace związane z renowacją zabytkowej kamienicy przy ul. Zamenhofa 13-13A w Ostrowie Wielkopolskim. Prosimy zwrócić uwagę na znak informujący o zamknięciu przejścia od strony ul. Głogowskiej, gdzie na całej szerokości chodnika rozstawiane jest rusztowanie. Wiele osób schodzi na ruchliwą ulicę, co może prowadzić do niebezpiecznych zdarzeń.

W tej sprawie kontaktował się z nami jeden z czytelników. Warto wziąć poprawkę na ustawiony znak i przejść na drugą stronę ulicy. Wychodzenie na jedną za najruchliwszych jezdni w mieście, gdzie z dużą częstotliwością przejeżdżają samochody ciężarowe, może skończyć się bardzo źle.

 

Wspólnota Mieszkaniowa Zamenhofa 13-13a otrzymała na kapitalny remont elewacji dotację w wysokości 146.435,22 zł, co stanowi połowę kosztów remontu. Całość prac będzie kosztować blisko 300 tys. zł.

Kamienica po remoncie utrzymana będzie w odcieniach zieleni z detalami w kolorze beżowym. Budynek przy ul. Zamenhofa13-13a został wzniesiony na początku XX wieku w stylu secesyjnym, a wybrane kolory elewacji nawiązują do tej stylistyki. W rzucie założenie rozpięto na planie rozwartej litery V o nierównych długościach ramion. Kamienica jest czterokondygnacyjna przykryta dachem mansardowym i łamanym, z pięciokondygnacyjnym wykuszem środkowym, zakończonym ośmioboczną kopułą z cebulastym hełmem i iglicą.

Forma architektoniczna elewacji budynku jest utrzymana w stylu secesyjnym. W skrzydle zachodnim, między oknami parteru, na tle ornamentu okuciowego, znajdują się ujęte wiciami roślinnymi tarcze herbowe. Do wykuszy bocznych przylegają balkony z dekoracyjnymi balustradami z motywem kratki i liścia akantu. Kamienna balustrada wykusza zawiera wyobrażenie sowy oraz papugi. Motywy dekoracyjne zawarte są też we fryzie pod gzymsem koronującym. Od zachodu odnaleźć można żaglowiec, wiewiórki, uskrzydlonego kota, orła z rozpostartymi skrzydłami, kury. Boczne krawędzie wykusza centralnego zrobione są ze stylizowanymi drzewami. Pod oknami drugiej kondygnacji przedstawione są dwa ule z chmurą pszczół. Nad oknami trzeciej kondygnacji umieszczono dwa putta pośród ornamentu roślinnego. Ornament ten można znaleźć również między kondygnacjami. Na bocznych ścianach wykusza centralnego przedstawiono dwie postaci kobiece w przezroczystych szatach, trzymające w dłoniach girlandy. We fryzie natomiast umieszczono narzędzia murarskie i stolarskie.

wlkp24.info

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz