Usuną chemikalia ze Szczypiorna. Za kwotę utylizacji można by zbudować 2/3 hali sportowej

1
Fot. Magdalena Bartnik - Kancelaria Prezydenta Kalisza
Prezydent Kalisza Krystian Kinastowski podpisał umowę na usunięcie i unieszkodliwienie odpadów chemicznych, które od lat są nielegalnie składowane na terenie Szczypiorna w jednym z magazynów przy ul. Wrocławskiej. Utylizacją odpadów zajmie się konsorcjum dwóch firm z Krakowa i Kielc. Unieszkodliwienie i usunięcie chemikaliów pochłonie niemal 19 mln zł.

Sprawa nielegalnego składowiska odpadów chemicznych w tym magazynie ciągnie się od lat. Pierwsze oficjalne informacje urzędowe wskazują na rok 2014, ale nie wiadomo, kiedy do magazynu trafiły pierwsze chemikalia. Kiedy sprawą zajął się kaliski magistrat, stwierdzono „działalność niezgodną z wydanym zezwoleniem”. Ówczesny prezydent miasta cofnął je. „Firma gospodarująca w budynku zobowiązana została do jego opróżnienia, ale tego nie zrobiła. Od tego czasu w magazynie przy ulicy Wrocławskiej zalega około 3000 ton różnego rodzaju odpadów chemicznych. W 2018 roku, na mocy darowizny, Miasto Kalisz przejęło ten budynek i podjęło działania, dążące do usunięcia jego zawartości. Aby to umożliwić, rozpoczęto starania o dotację na ten cel z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej” – informuje Juliusz Kowalczyk z Kancelarii Prezydenta Miasta.

CZYTAJ: Tym autobusem możesz jeździć po Ostrowie za darmo

Na mocy podpisanej właśnie umowy z konsorcjum firm Hydrogeotechnika Sp. z o.o. z Kielc oraz Geocoma Sp. z o.o. Sp. komandytowa z Krakowa, odpady mają zostać usunięte i unieszkodliwione najpóźniej do 23 grudnia 2022 roku. „W ciągu najbliższego tygodnia wykonawca otrzyma klucze do magazynu i rozpocznie realizację postanowień umowy” – podkreśla.

Koszty usunięcia i unieszkodliwienia odpadów zgromadzonych w magazynie w Szczypiornie będą gigantyczne. Obliczono je na 18 837 878,40 zł. Część tej kwoty będzie pochodzić z dofinansowania z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Dla porównania, budowa oddanej niedawno do użytku Areny Ostrów kosztowała nieco ponad 30 mln zł. Za te niespełna 19 mln zł można by wybudować ok. 2/3 obiektu tego typu obiektu.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Miasto Kalisz przyjęło darowiznę aby z budżetu zapłacić za utylizacja 19 mln ,jaki to interes dla miasta? ,a co z właścicielem, który za przyjęcie odpadów otrzymał ogromne pieniądze. Gdzie tu praworządność i gospodarnośc ? Nie mówcie ,że te rozwalajace się rudery są więcej warte.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick