Urząd kupił bażanty, wypuścił je w lesie

1
W październiku po raz kolejny Miasto i Gmina Krotoszyn dofinansowało zakup bażantów, które zostały wypuszczone w lesie komunalnym przez członków Koła Łowieckiego „Knieja”. Głównym celem corocznej akcji jest introdukcja bażanta w środowisku, czyli wprowadzenie nierodzimego gatunku pochodzącego z innego geograficznie regionu, jako nowego elementu miejscowej biocenozy.

Bażant to ptak wielkości kury o silnym dymorfizmie płciowym czyli samiec znacząco różni się od samicy. Samce są bardzo ozdobne, mają zielono połyskującą głowę, białą obrożę na szyi i rdzawe ubarwienie w łuskowany wzór. Ozdobą samców jest długi, pręgowany ogon, a na wiosnę także czerwone płatki skórne po bokach głowy. Samica jest jasnobrązowa w ciemne plamy ze znacznie krótszym ogonem. Latem bażanty żywią się dużą ilością owadów, w tym stonką ziemniaczaną oraz muchami.

Bażanty najlepiej radzą sobie w spokojnych okolicach, na żyznych glebach o stałym i uregulowanym stanie wód. Okazuje się jednak, iż mimo zamiłowania do spokoju ptaki bardzo dobrze asymilują się w regionach wysokiej kultury rolniczej, skrajach miast i okręgów przemysłowych. Miejsca takie jak rowy, skraje lasów, pobocza dróg są miejscami gdzie bażanty żerują, tak więc wypalanie traw jest dla nich zabójcze o czym należy pamiętać.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick