Umorzenie śledztwa w sprawie zgonu kobiety przy ulicy Klasztornej

1
Prokuratura Rejonowa w Ostrowie Wlkp. umorzyła śledztwo w sprawie zgonu kobiety z 27 czerwca 2016, który miał miejsce przy ulicy Klasztornej. Z relacji osób blisko związanych z denatką wynikało wstępnie, że mogło dojść do zabójstwa, którego miał się dopuścić jej były partner.

W oparciu o zgromadzony w sprawie materiał dowodowy, prokurator ustalił, że w godzinach wieczornych w dniu 26 czerwca 2016 r. poprzedzającym zgon, doszło pomiędzy pokrzywdzoną, a inną pozostającą z nią w relacjach towarzyskich ustaloną osobą do kłótni.

W czasie jej przebiegu kobieta została kilkukrotnie uderzona, w tym także duszona. Po zdarzeniu kobieta udała się do swojego mieszkania.

– Przeprowadzona analiza połączeń telefonicznych wykazała, że do godzin południowych następnego dnia wykonywała szereg połączeń, co w korelacji z przeprowadzonymi przesłuchaniami odbiorców w/w rozmów pozwoliło na jednoznaczne wykluczenie aby do jej zgonu doszło przed południem w dniu 27 czerwca 2016 – mówi Maciej Meler z ostrowskiej prokuratury.

Zwłoki pokrzywdzonej ujawnione zostały przez wracającego tego dnia z pracy członka rodziny w późnych godzinach południowych.

Przeprowadzona na zlecenie prokuratora sekcja zwłok przez biegłych z Zakładu Medycyny Sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu wykazała, że bezpośrednią przyczyną nagłego, gwałtownego zgonu stały się następstwa ucisku na szyję w mechanizmie zagardlenia.

Dalsze prowadzone pod nadzorem prokuratora niezwłocznie czynności dowodowe, ( w tym przesłuchania świadków) pozwoliły jednoznacznie na ustalenie, że biorąca udział w kłótni w dniu poprzedzającym zgon osoba w godzinach pomiędzy 6.00 –18.00 w dniu zdarzenia przebywała w pracy w innej miejscowości i nie opuszczała stanowiska pracy przez cały okres jej świadczenia pozostając w obecności innych pracowników. W okresie trwania postępowania zmarł.

W ramach przeprowadzonego postępowania uzyskano szereg specjalistycznych opinii biegłych, w tym z zakresu telefonii komórkowej, komputerów, badań śladów biologicznych, a także trzykrotnie opinie biegłych z zakresu medycyny sądowej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu. Jak ustalił w oparciu o powyższe kategoryczne opinie biegłych Prokurator, uzyskane w toku skomplikowanego postępowania do zgonu pokrzywdzonej doszło w następstwie nieodwracalnych zmian powstałych w wyniku ucisku na szyję, skutkujących zgonem po upływie kilkunastu godzin – dodaje.

Mając na względzie, iż zgromadzony materiał dowodowy w postaci ostatecznych opinii biegłych wpłynął na końcowym etapie śledztwa i wobec przeszkód natury faktycznej, stwierdzono brak możliwości kontynuowania postępowania przeciwko konkretnej osobie.

Oboje uczestnicy kłótni z dnia poprzedzającego zgon pokrzywdzonej w chwili wydawania decyzji nie żyli. – Podkreślić należy, ze przez cały czas trwania postępowania prowadzone było ono „w sprawie” i nikomu na żadnym etapie jego trwania nie zostały przedstawione zarzuty nieumyślnego spowodowania śmierci – mówi prokurator.

W toku postępowania nie dokonywano karnoprawnych ustaleń i przesądzania sprawstwa konkretnej osoby.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick