Strona główna Wiadomości Uczniowie ZST walczą o państwa głosy

Uczniowie ZST walczą o państwa głosy

0
Jakub Jędrzejewski i Michał Zwierz, uczniowie ostrowskiego Zespołu Szkół Technicznych jako jedyni w naszym regionie walczą o głosy w finale prestiżowego konkursu E(x)plory dla Młodych Naukowców. Opiekunem naukowym projektu jest dr Paweł Sobczak.

Motywacją do naszej wspólnej pracy są marzenia oraz zafascynowanie fizyką, mechaniką i wszystkim co wiążę się z szeroko rozumianą techniką. Ekscytuje nas myśl o tym, że z naszych urządzeń będzie ktoś korzystać. Każdy nasz pomysł wcielamy w życie. Naszym mottem jest:„Jest tylko jeden sposób nauki. Poprzez działanie.”– Paulo Coelho

Budowa naszego silnika mikrofalowego jest podobna do budowy silnika EmDrive autorstwa Rogera Shawyera. Jest to innowacyjny silnik, który może działać w próżni. Zasilany jest wyłącznie energią elektryczną. Głównym elementem silnika jest wnęka rezonansowa o kształcie ściętego stożka wykonanego z blachy aluminiowej, do której są doprowadzane mikrofale. Charakteryzuje się ona wysoką dobrocią, jej wymiary są zaprojektowane tak, aby zapewnić rezonans. Silnik będzie wytwarzał ciąg rzędu kilkuset miliniutonów (mN), co na Ziemi nie jest znaczącą wartością, jednak w przestrzeni kosmicznej może być z powodzeniem wykorzystywany do korygowania toru ruchu satelitów.

Kto lub co zainspirowało Was do realizacji innowacyjnego projektu?
Wcześniej stworzyliśmy wiele niesamowitych projektów, teraz postanowiliśmy podnieść poprzeczkę. Wstrzymaliśmy prace nad naszymi projektami i połączyliśmy siły, żeby zbudować silnik, którego zasada działania jest zagadką dla naukowców od 2000 roku. Chcemy dalej rozwijać własne pasje i umiejętności, byłoby to niemożliwe gdybyśmy nie rozpoczęli projektu, który jest nam zupełnie obcy, z każdym projektem który podejmujemy chcemy wiedzieć więcej i być coraz lepsi w tym co robimy.
Opiszcie wasze plany na przyszłość.
Michał skończył technikum i zaczął studia kierunku Automatyki i Robotyki na Akademii Górniczo- Hutniczej w Krakowie, a Jakub jest w 3 klasie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim i myśli o studiach za granicą. Przy okazji tego projektu zauważyliśmy, że bardzo dobrze układa się nasza współpraca i chcielibyśmy ją kontynuować w przyszłości, myślimy o własnej firmie, która łączyłaby w sobie przemysł mechaniczny, automatyki oraz fizyki. Fascynuje nas nauka i chcemy połączyć własne pasje z biznesem.
Dlaczego tytuł „Innowatora Jutra” należy się właśnie Wam?
Nasze projekty, które tworzymy są na bardzo wysokim poziomie. Co więcej, tworzymy je od podstaw sami, oczywiście korzystamy z dofinansowania rozmaitych firm, czy wiedzy inżynierów, ale każdy z naszych projektów był naszym pomysłem i od początku do końca wykonany według naszych projektów. Każdy nasz projekt ma w sobie coś nowego, innowacyjnego, nie kopiujemy cudzych rozwiązań – my tworzymy lepsze rozwiązania. Naszym wspólnym marzeniem jest kształtowanie otoczenia w którym żyjemy, dlatego chcemy aby nasze projekty miały zastosowanie w praktyce: od wózków inwalidzkich, przez elementy automatyki po silnik mikrofalowy, wszystko robimy według własnego uznania, według własnych pomysłów. Można powiedzieć, że jesteśmy bezczelni, bo stawiamy czoła tym , którzy patrząc na nas mówią że to co robimy jest niemożliwe.  

 

Głosujemy na Jakuba Jędrzejewskiego i Michała Zwierza uczniów Zespołu Szkół Technicznych, którzy zbudowali silnik mikrofalowy podobny do silnika EmDrive:)

Wystarczy kliknąć

http://www.innowatorjutra.pl/kandydaci,50

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick