Uczniowie ZAP-u w Szwajcarii. „To było najlepsze wydarzenie, w jakim miałem przyjemność kiedykolwiek uczestniczyć”

1
Fot. ZAP Ostrów Wlkp.
Bogumił Skoczylas i Grzegorz Gorzaniak z Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim wzięli udział w prestiżowym konkursie dla uczniowskich prac badawczych w Europie. Uczniowie pod opieką dra Pawła Sobczaka zaprezentowali pracę "Optymalizacja procesów przemysłowych za pomocą Problemu Komiwojażera".

Uczniowie Zespołu Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim reprezentowali Polskę na międzynarodowej konferencji International Swiss Talent Forum 2019 w Szwajcarii. W wydarzeniu wzięło udział około 70 laureatów międzynarodowych konkursów z 30 krajów w tym Stanów Zjednoczonych, Tajwanu, Gruzji oraz Islandii.

Reprezentujący Polskę Bogumił Skoczylas (uczeń ZST) i Grzegorz Gorzaniak (tegoroczny absolwent ZST) zajęli II miejsce w polskiej edycji konkursu European Union Contest for Young Scientists (EUCYS), który został powołany decyzją Komisji Europejskiej w 1989 roku i jest najbardziej prestiżowym konkursem uczniowskich prac badawczych w Europie. Uczniowie pod opieką dra Pawła Sobczaka zaprezentowali pracę „Optymalizacja procesów przemysłowych za pomocą Problemu Komiwojażera”.

Międzynarodowe forum odbył się po raz ósmy i tym razem poświęcone było sztucznej inteligencji. Omawiane były autonomiczne samochody, wolność słowa w internecie, udostępnianie danych, wirtualna rzeczywistość czy własność intelektualna robotów.

Uczestnicy wzięli udział w warsztatach programowania chatbotów, debacie z ekspertami różnych dziedzin m.in. z Uniwersytetu w Zurychu oraz z Oculusa i Facebooka. Całość odbywała się w hotelu Sempachersee w Notwill w Szwajcarii. – To było najlepsze wydarzenie, w jakim miałem przyjemność kiedykolwiek uczestniczyć – mówi Bogumił. – Świadomość, że było się częścią jednego z najważniejszych spotkań w świecie nauki i techniki napełnia mnie ekscytacją, a gdy dodamy do tego, że z Grzegorzem mogliśmy reprezentować naszą szkołę i nasz kraj na arenie międzynarodowej, czujemy wielką radość i dumę – dodaje.

Całe wydarzenie było prowadzone w języku angielskim, mimo że większość uczestników była niemieckojęzycznych. Na potwierdzenie uczestnictwa każdy młody naukowiec otrzymał oficjalny certyfikat. – To bardzo duże wyróżnienie dla naszych uczniów, potwierdzające wysoki poziom naukowy projektów prowadzonych w Zespole Szkół Technicznych w Ostrowie Wielkopolskim – wyjaśnia dr Paweł Sobczak, opiekun uczniów.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick