Uczniowie z Ostrowa zaprezentowali projekt centrum recyklingu [WIDEO, ZDJĘCIA]

1
"Młodzi Innowatorzy" z Zespołu Szkół Technicznych zajęli II miejsce w konkursie "Młody Innowator". Ich projekt "Centrum recyklingu i obróbki tworzyw sztucznych" jest kolejnym projektem podopiecznych dra Pawła Sobczaka, który zyskał uznanie jury ogólnopolskich konkursów.

Drugie miejsce w XI edycji Ogólnopolskiego Konkursu „Młody Innowator” zajęła trzyosobowa reprezentacja z Ostrowa Wielkopolskiego. Małgorzata Porczyńska, Kamil Kaliński i Grzegorz Gorzaniak z Zespołu Szkół Technicznych zaprezentowali projekt „Centrum recyklingu i obróbki tworzyw sztucznych”. Projekt został przygotowany pod kierunkiem dra Pawła Sobczaka.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Centrum recyklingu przygotowane przez uczniów z ZST składa się z następujących urządzeń: wielomodułowego skanera 3D, dwóch innowacyjnych drukarek 3D, urządzenia do wytwarzania filamentu z recyklingu, innowacyjnej zgrzewarki filamentu i miniaturowej frezarki CNC. Podczas drukowania 3D należy wydrukować tzw. podpory, które są produktem ubocznym. Kiedy wydruk 3D się zepsuje, można go zmielić w urządzeniu opracowanym przez uczniów, dodać granulatu i w ten sposób stworzyć nowy filament potrzebny do kolejnego druku. Zaletą takiego rozwiązania jest całkowite wykorzystanie niepotrzebnych elementów, przez co nie wytwarza się odpadów.

Gala podsumowująca konkurs „Młody Innowator” odbyła się w Ministerstwie Edukacji Narodowej w Warszawie. Wzięli w niej udział przedstawiciele m.in. dr Alicja Adamczak (prezes Urzędu Patentowego RP), Rafał Lew-Starowicz (zastępca dyrektora Departamentu Podręczników, Programów i Innowacji MEN), prof. Michał Szota (prezes Stowarzyszenia Polskich Wynalazców i Racjonalizatorów) oraz Jerzy Rożek (prezes Warszawskiego Domu Technika NOT).

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. „Centrum recyklingu i obróbki tworzyw sztucznych” lub „Domowe centrum obróbki tworzyw sztucznych” zlitujcie się, jedne projekt pchany wszędzie gdzie się da pod różnymi nazwami, jaka innowacja, wszystko to już było, nic nowego czego się nie da kupić.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick