Uczniowie z Ostrowa odkryli polskie ślady w Tbilisi [ZDJĘCIA]

1
Opera w Tbilisi
13 uczniów z ostrowskiego "Reymonta" oraz kolejna grupa młodzieży polskiego pochodzenia z Tbilisi spotkała się w stolicy Gruzji, by odkrywać osoby i miejsca historii związane z pobytem Polaków w tym kraju.

Młodzi odkrywcy znaleźli m.in. informacje na temat architektów: Aleksandra Szymkiewicza (autora m.in. gmachu Sądu Najwyższego, Konserwatorium, Teatru Rustawelego, Muzeum Jedwabnictwa), Stefana Kryczyńskiego (Teatr Mardżaniszwili) i Aleksandra Rogojskiego (autora projektów Banku TBC i Seminarium Teologicznego). Ich uwadze nie umknęła twórczość malarzy (Henryka Hryniewskiego i Zygmunta Waliszewskiego, których dzieła można oglądać w Narodowym Muzeum Sztuki oraz w Muzeum Historycznym Miasta Tbilisi. Na swojej drodze spotkali także rzeźbiarzy, których dzieła można znaleźć na ulicach Tbilisi (Feliksa Chodorowicza i Stanisława Horno-Popławskiego). Uczniowie z Ostrowa odkryli również budowle symbolizujące obecność Polaków w Tbilisi. Mowa o kościele polskim św. Piotra i Pawła oraz cmentarza na Kuki.

W ramach projektu pn. „Rezegrajmy to razem” odbyła się druga część wymiany młodzieży realizowanej przez II Liceum Ogólnokształcące w Ostrowie Wielkopolskim we współpracy ze Związkiem Kulturalno – Oświatowym Polaków w Gruzji „Polonia”.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick