„Nie wiedziałem, czy dzieci z Polski będą mnie rozumieć”. Uczniowie z Ukrainy w Koźmińskiej szkole

0
Sasza, Veronika i Viktoria to imiona trójki z aż 23 uczniów z Ukrainy, którzy do Koźmina Wielkopolskiego przyjechali po wybuchu wojny. Obecnie są uczniami tamtejszej Szkoły Podstawowej nr 3. A jak sobie radzą z nauką w polskiej szkole i jak odnajdują się w nowym kraju? O tym w materiale wideo.

W Szkole Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim uczy się 23 uczniów z Ukrainy. Większość z nich podobnie jak Sasha, Viktoria i Veronika przyjechali do Polski po wybuchu wojny.

Na przyjęcie uczniów zza wschodniej granicy musiało przygotować się grono pedagogiczne z dyrekcją na czele. – Na początku borykaliśmy się z barierą językową. Jednym z rozwiązać była organizacja dla nich dodatkowych godzin nauki polskiego. Po sześć godzin dla każdej grupy wiekowej. Ogromnym wyzwaniem był i nadal jest bagaż doświadczeń, z którym te dzieci do nas przyszły. Zapewniliśmy im oczywiście pomoc psychologiczną i pedagogiczną – mówi Arleta Szkudlarek, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim.

W pokonywaniu bariery językowej pomagała Oksana, której syn od kilku lat uczy się w Szkole Podstawowej nr 3 w Koźminie Wielkopolskim. Sama pracuje w Polsce od sześciu lat. – Przychodziłam tutaj tłumaczyć, jak przyjeżdżały dzieci z Ukrainy. Dostali ogromne wsparcie od pierwszego dnia. To są moi rodacy, nie wyobrażałam sobie nie pomóc – tłumaczy Oksana Korniichuk.

Zbliżają się święta, będzie to pierwsze Boże Narodzenie w obliczu wojny. Na pytanie czy będzie w Polsce je obchodzić, Oksana odpowiada krótko: Jest wojna, nie ma świąt.

W materiale wideo Sasza, Veronika i Viktoria mówią o tym jak radzą sobie w nowej szkole.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick