Uchwała antysmogowa coraz bliżej. Znamy wstępne decyzje [czekamy na opinie]

5
Znany jest wstępny kształt projektu uchwały antysmogowej dla województwa wielkopolskiego. Zespół działający przy sejmiku wojewódzkim odpowiedzialny za przygotowanie uchwały po ostatnim spotkaniu podjął wstępne decyzje, które – jak podkreślają członkowie – mogą się zmienić na podstawie opinii mieszkańców i samorządów gminnych.

Propozycje zespołu ds. uchwały antysmogowej są następujące:

→ w lipcu 2018 miałby nastąpić zakaz sprzedaży i instalacji pieców nie spełniających warunków klasy 5

→ od 2024 roku obowiązywać miałby zakaz stosowania pieców pozaklasowych

→ zakaz stosowania pieców 3 i 4 klasy obowiązywałby od 2028 roku

→ przeważają głosy członków zespołu, by dwa w/w terminy nieco przełożyć

→ trwa dyskusja na temat kominków, nie podjęto konkretnych decyzji

→ zniesiono plan wprowadzenia obowiązkowych elektrofiltrów na kominy (ze względu na zbyt duże koszty dla mieszkańców)

→ Wielkopolski Klub Ekologiczny podjął się koordynacji wszystkich alarmów smogowych w Wielkopolsce

Wstępny plan na dalsze działanie jest następujący. Do 12 sierpnia członkowie zespołu ds. uchwały antysmogowej mogą wnosić swoje uwagi do projektu. We wrześniu dokument – jeśli zostanie doprecyzowany – zostanie rozesłany do gmin w celu zaopiniowania przez samorządy, a prawdopodobnie w październiku zostaną zorganizowane konsultacje społeczne. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, w listopadzie uchwała w ostatecznej formie zostanie zatwierdzona i przyjęta przez sejmik wojewódzki.

Czekamy na wasze opinie na temat wstępnych propozycji walki ze smogiem. Czy to odpowiada mieszkańcom naszego regionu? Jesteśmy ciekawi.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

5 KOMENTARZE

 1. Zniesiono plan wprowadzenia obowiązkowych elektrofiltrów na kominy?? To chyba jakaś kpina…
  Przeważają głosy członków zespołu, by dwa w/w terminy nieco przełożyć? Poważnie?
  W taki sposób nigdy się z tym syfem nie uporamy

  • do ewa: były propozycje dodatkowych elektrofiltrów na kominy ale to rozwiązanie ze względu na koszt zakupu i eksploatacji nie jest brane pod uwagę.
   Co do terminów, to głosy odnośnie dat są w obu kierunkach 😉
   Polecam wypowiedzieć się jak już będą konsultacje społeczne. Postaram się nagłośnić temat, gdy będą już konsultacje gotowej uchwały. Liczę na to, że jak największa ilość mieszkańców się wypowie.

 2. A masz na te elektrofiltry? To się ciesz, ale pomyśl o rzeszach emerytów i ludzi zarabiających najniższą krajową, a potem opowiadaj farmazony. Zamiast takich głupot, powinna nastąpić obniżka akcyzy na gaz i wtedy ludzie sami likwidowali by te węglowe piece. To tak jakby od nowego roku kazali zamiast Oplami jeździć tylko Teslami.

 3. flirt workowy na komin kosztuje do 300 zł – a nikt nie mówi o smogu powstającym z opon ,kloców hamulcowych i paliwa z GS-u – ament

 4. Jak jajogłowi wprowadzają wyśrubowane normy to niech w zamian obniżą cenę gazu lub węgla albo wprowadzą pensję minimalną na poziomie 4 tys. zł. Mnie na taki wypasiony piec i węgiel nie stać

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick