Jak ubezpieczyć kampera i przyczepę? [artykuł sponsorowany]

0
Dom na kółkach, którym można wyruszyć na poszukiwanie przygody, a może przyczepa kempingowa, dzięki której spędzisz wymarzone wakacje na Lazurowym Wybrzeżu? Właściciele kamperów i przyczep kempingowych muszą pamiętać jednak o tym, aby raz do roku ubezpieczyć swoje pojazdy w ramach ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej. Ile to kosztuje?

Czym zasadniczo jest kamper?

Przyczepa kempingowa zdecydowanie różni się od samochodu kempingowego, czyli tzw. kampera. To pojazd na czterech lub większej liczbie kół, przeznaczony do przewozu osób lub bagażu. Zapewnia w swoim wnętrzu odpowiednie warunki bytowe do zamieszkania i noclegu. Kampery są bardzo popularne w dziedzinie caravaningu, czyli podróżowania z własnym miejscem do spania, gotowania itp. Kamper na swoim wyposażeniu oprócz jednostki napędowej, posiada miejsca noclegowe stałe lub adaptowane z wyposażenia dziennego, aneks kuchenny, łazienkę i toaletę oraz miejsca wypoczynkowe.
Każdy kamper musi być ubezpieczony w Polsce, z chwilą pierwszej rejestracji albo zakończenia okresu trwania poprzedniego ubezpieczenia z tytułu odpowiedzialności cywilnej.

Jak ubezpieczyć kampera lub przyczepę kempingową?

Samochód kempingowy, czyli kamper należy obowiązkowo ubezpieczyć w ramach ubezpieczenia OC, w wybranym towarzystwie ubezpieczeniowym. Firmy oferujące taką polisę nieznacznie różnicują cenę ze względu na miejsce zarejestrowania pojazdu. Właściciel kampera ubezpieczy go od około 400 zł za rok do nawet 1300 zł na rok (dane z 2015 roku). Widać tu różnice pomiędzy ofertami cenowymi różnych ubezpieczycieli.
Samo ubezpieczenie OC to niewiele, jeśli wyjeżdżamy w nieznane swoim kamperem. Warto zainteresować się pakietami ubezpieczeniowymi, jakie są oferowane właśnie kierowcom kamperów. Można sprawdzić m.in. taką ofertę na tej stronie.

Biura ubezpieczycieli tworzą specjalne pakiety ubezpieczeniowe dla osób podróżujących np. kamperem po Europie. W skład pakietu wchodzi ubezpieczenie OC na cały rok, ubezpieczenie turystyczne uwzględniające koszty leczenia i następstwa nieszczęśliwych wypadków oraz karta CCI, czyli dokument przydatny na każdym kempingu, zastępujący dowód tożsamości i gwarantujący wysokie zniżki. Można wykupić także pakiety z całorocznym ubezpieczeniem Assistance czy AC, które chroni ubezpieczony pojazd wraz z ubezpieczeniem przed skutkami takich zdarzeń jak uszkodzenie, zniszczenie czy kradzież. Przydatne może okazać się Assistance, czyli usługa wszechstronnego wsparcia ze strony ubezpieczyciela, świadczona zarówno w kraju, jak i za granicą.

lukasz.wojcieszek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick