Tylko u nas: nowy Jedwabny Szlak przejdzie przez Ostrów?

7
Ta informacja to prawdziwy hit. O tej inwestycji będzie mówić się jeszcze długo. Trasa kolejowa nowego Jedwabnego Szlaku będzie najprawdopodobniej przebiegała przez Ostrów Wielkopolski! W środę w Warszawie prezydent Beata Klimek wraz z przedstawicielami Centrum Rozwoju Komunalnego podpisała list intencyjny na współpracę z chińskim dystryktem Qingbaijiang, Chengdu.

Ten potężny projekt gospodarczy, ekonomiczny i geopolityczny został zaprezentowany przez Chiny w 2013 roku. Mowa o nowym Jedwabnym Szlaku, którego linia kolejowa właśnie z Państwa Środka na zachód Europy ma przebiegać przez nasz kraj, a dokładnie przez Ostrów Wielkopolski. Eksperci są zgodni, że Nowy Jedwabny Szlak to ogromna szansa dla Polski, czy także dla Ostrowa? Jeśli dojdzie do ostatecznej finalizacji umowy, z pewnością tak. Mowa tutaj o gigantycznych inwestycjach w naszym regionie, m.in. bazach logistyczno-przeładunkowych wzdłuż szlaku.

Tonuję nastroje, bo to dopiero początek dalekiej drogi. Cieszę się jednak, że ta wielomiesięczna praca przyniosła efekt w postaci podpisania listu intencyjnego. W październiku w Ostrowie swą wizytę zapowiedziała chińska delegacja i wtedy powinniśmy poczynić kolejne kroki w kierunku tej współpracy – mówi w rozmowie z portalem wlkp24.info prezydent Ostrowa Wielkopolskiego Beata Klimek.

Nowy Jedwabny Szlak miałby być zlokalizowany w kompleksie nad jeziorem Yanqi na północ od Pekinu, nieopodal Wielkiego Muru. Na inwestycje w ramach tego projektu ma być przeznaczone łącznie ponad 100 mld dolarów.

Podpisanie listu intencyjnego nie wiąże się jeszcze z żadnymi zobowiązaniami co do konkretnych projektów. Jest to natomiast wyrażenie naszej pełnej gotowości do współpracy i naszego zainteresowania planami Chińczyków, które rozważane są w tym regionie i które za jakiś czas mogą przybrać konkretny kształt . Dlatego od samego początku chcemy w tym dialogu uczestniczyć i móc zabiegać o korzyści. Zależy nam również na promocji ofert i potencjału firm zlokalizowanych w naszym subregionie, jak i artykułów spożywczych, o których opowiadaliśmy Chińczykom tuż po podpisaniu listu intencyjnego. Deklarujemy pełną współpracę i zaangażowanie, dlatego zaprosiliśmy już naszych chińskich przyjaciół do Ostrowa Wielkopolskiego, aby móc dokładnie przedstawić nasze miasto, jego ofertę i potencjał – informuje Beata Klimek.

Według najnowszej koncepcji szlak lądowy (kolejowy) ma prowadzić z różnych chińskich miejscowości do Urumczi, a następnie przez Dostyk w Bramie Dżungarskiej, Astanę, Jekaterynburg, Niżny Nowogród, Brześć do Polski (Małaszewicze, Łódź oraz Kutno i Ostrów Wielkopolski, w których mają się znajdować huby logistyczno-przeładunkowe do kolejnych krajów Europy).

 

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

7 KOMENTARZE

  1. Ten jedwabny szlak pewnie będzie przebiegał obok Kolei Dużych Prędkość która to budują od lat. Moze jak Chinczycy to beda robicto cos z tego bedzie.

  2. Miasto czyniło wielomiesięczne starania? Przypomina mi się kawał. Na podwórze kamienicy zajechał wozak z furą węgla i krzyczy- węgiel przywiozłem. A na to spocony koń- tak k…a TY przywiozłeś!!!

  3. Kalisz za chwilę rozpocznie budowę dróg pod centrum logistyczne o powierzchni 80 000m2. W Ostrowie spotkania z emerytami na rowerach 🙂

  4. Kalisz to takie centrum logistyczne o nazwie „daleko od szosy”. Ale smarowanie (plus wciskanie kitów) w Kaliszu zawsze daje rezultaty.

  5. U cara wszystkie dworce były zdała od centrum. Szkoda tylko że centrum się nie przeniosło bliżej dworca. Tam cały czas parki wokół.

  6. Czy Ostrów jest gotowy na Chińskich emigrantów? Jak na razie przyzwyczailiśmy się do żółtaczki pokarmowej, z kulturową już nie będzie tak prosto i oby na tej sracz..e promującej Beatę K się skończyło. Myślę ze znaczna część biznesu produkcyjnego może się już zwijać z Ostrowa. Kiedyś Konrad Mazowiecki ściągnął Krzyżaków do Polski a teraz Beata K żeby mieć za friko wycieczke do Chin na łeb zwali nam żółtą epidemię gospodarczą przed którą Europa się broni jak Polska przed uchodźcami. Ostrów miastem ortalionowym.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick