Tym powiatom grozi żółta lub czerwona strefa? Wśród nich jest kilka z naszego regionu

8
Wielkopolska przekroczyła już próg połowy w pełni zaszczepionych mieszkańców. W pełni zaszczepionych jest już 50,7% mieszkańców. To daje nam drugi najwyższy wynik w kraju. Są w Wielkopolsce jednak powiaty, w których nie przekroczono granicy 50%. Wśród nich jest powiat ostrowski, ostrzeszowski, krotoszyński i kaliski. Znajdują się one w pierwszej dziesiątce z najniższą wyszczepialnością w Wielkopolsce.

Liderem pod względem szczepień jest województwo mazowieckie. Tam zaszczepiło się już 52% mieszkańców. Wielkopolski oddział Narodowego Funduszu Zdrowia zaznacza, że drugie miejsce województwa nie oznacza, że jesteśmy w pełni bezpieczni. Złą informacją jest spadająca dynamika szczepień. Z rosnącym niepokojem patrzymy na miejsca, gdzie procent wyszczepienia wynosi poniżej 50%, niekiedy niewiele przekraczając 40%. Sytuacja tych powiatów w czasie następnego wzrostu zakażeń może być naprawdę trudna. W chwili, kiedy szczepionki są dostępne niemal „od ręki” nie szczepienie się jest wyrazem braku odpowiedzialności i troski nie tylko o swoje zdrowie, ale także bezpieczeństwo swoich bliskich oraz innych osób – mówi Agnieszka Pachciarz, dyrektor wielkopolskiego oddziału NFZ.

Okazuje się, że najgorsza sytuacja w Wielkopolsce ma miejsce w powiecie kaliskim. Tam w pełni zaszczepionych jest tylko 39,7% mieszkańców. Powiat ostrzeszowski ledwo przekroczył granicę 41%. Na ósmym miejscu znalazł się powiat krotoszyński, gdzie  zaszczepiło się 44% społeczeństwa. Powiat ostrowski osiągnął wynik 45,2% zaszczepionych osób. To wciąż mało i zajmuje on dziesiąte miejsce na liście z najniższymi statystykami.

10 powiatów o najniższym poziomie pełnego zaszczepienia mieszkańców w Wielkopolsce (stan na 19.08 wg danych CEZ):

 1. kaliski – 39,66%
 2. kolski – 40,98%
 3. ostrzeszowski – 41,12%
 4. złotowski – 42,6%
 5. leszczyński – 42,67%
 6. gostyński – 42,85%
 7. turecki – 42,99%
 8. krotoszyński – 44,05%
 9. koniński – 44,62%
 10. ostrowski – 45,24%
redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

 1. Mówi się tyle o konieczności szczepień… A czy ministerstwo zdrowia informuje i nagłaśnia jak wzmocnić organizm przed sezonem zachorowań? Żeby np. zwiększyć dawki witaminy D3/K2, pić olej z czarnuszki itp?Nic z tych rzeczy. Bo jak ktoś faktycznie zachoruje to wpisany pod covid, grypa przecież już nie istnieje… Coś słabo ministerstwo dba o społeczeństwo…

 2. Nie wiem czy wiecie ale w Izraelu właśnie rozpoczyna się 5 fala … tak piąta, pomimo tego że mają najwyższy procent zaszczepionych obywateli. Także wiecie rozumiecie… Wstrzyknięcie sobie to co jest bo później podarują nam za darmoszke jak to wytyka pani dyrektor NFZtu następne „gówno”. A dla pierwszych szczęśliwców hulajnogi, deskorolki i po stówie do kieszeni …masakra.

  • To nieprawda ze Izrael ma najwyższy odsetek zaszczepionych … zajmują w tym rankingu dalekie 32 miejsce , najlepiej zaszczepionymi krajami są choćby Malta , Islandia , Belgia …

  • No jasne … z tego co widze to Gibraltar jest najlepiej zaszczepiony. Ty Magda tak powaznie czy se jaja robisz ? Liczba ludności – Malta 502 000, Islandia 357 000 … Poznań ma 540 000

 3. Szczepienia miały być dobrowolne chcesz to się szczep nie to nie wybór kazdego człowieka .nie że musisz gdzie tu wolność słowa. Wybór co chce czego nie te pisiory to już nad wszystkim i nad wszystkimi chcą mieć władze. Mamy wolny kraj żyjemy w wolnej Polsce a te ha.. do wszystkiego nas zmuszają je… pis Kaczor Duduś Pinokio tą całą banda pisowska najgorszy rząd !!!!!!!!!!!!!!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick