Trwa Tydzień Zrównoważonego Transportu

0
Wspólny przejazd rowerami dla wszystkich mieszkańców miasta, darmowy transport autobusowy, Wrześniowa Masa Krytyczna czy Dzień Bez Samochodu na ostrowskim rynku – to wszystko zaplanowano w Ostrowie Wielkopolskim w ramach Tygodnia Zrównoważonego Transportu trwającego właśnie w znacznej części Europy.

W Ostrowie Wielkopolskim Tydzień Zrównoważonego Transportu realizowany jest poprzez cykl wydarzeń. „Tydzień” jest oczywiście symboliczny, bo liczba eventów rozłożona została na mniej niż 7 dni. Dzisiaj o godzinie 17:00 wspólnym przejazdem mieszkańców wyznaczoną trasą rowerową zainaugurowano ostrowskie obchody. Cykliści wystartowali z parkingu pod Klubem Stara Przepompownia przy ulicy Krotoszyńskiej. Dołączyć mógł każdy, więc nie zabrakło sporej grupy miłośników najbardziej ekologicznego jednośladu.

22 września, czyli w piątek przejazdy autobusami miejskimi będą darmowe dla wszystkich, którzy na co dzień jeżdżą samochodami. Wystarczy mieć przy sobie ważny dowód rejestracyjny pojazdu, a bilet na przejazd autobusem nie będzie potrzebny. Akcja jest całodniowa.

23 września to Dzień Bez Samochodu i cykl wydarzeń na ostrowskim rynku. Dyskusja „Rower na wakacje i nie tylko”, warsztaty plastyczne, koncert grupy Young Band z Zespołu Szkół Muzycznych, stacja „Rowerkowo”, znakowanie rowerów, konkursy m.in. na najciekawszą aranżację rowerową. Część wydarzeń będzie odbywało się przy ulicy Kościelnej. Akcję organizuje Stowarzyszenie „re-EWOLUCJA” wraz z Młodzieżowym Domem Kultury i przy wsparciu m.in. Funduszu Grantowego Dobrego Sąsiedztwa dla Miasta Ostrowa Wielkopolskiego.

Na finał – Wrześniowa Masa Krytyczna. Wspólny przejazd cyklistów z Ostrowa Wielkopolskiego zaplanowano 29 września na godzinę 18:00 z rynku.

Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu to idea, która opanowała Europę w 2002 roku z inicjatywy Komisji Europejskiej. Celem jest promowanie alternatywnych i ekologicznych środków podróżowania, tj. jazda na rowerze, korzystanie z komunikacji publicznej, czy nawet chodzenie pieszo. W ramach kampanii miasta przyjmujące ideę organizują happeningi i wydarzenia promujące „zielony” transport. Podsumowanie Tygodnia Zrównoważonego Transportu odbywa się każdego roku 22 września. Od 2007 roku pierwszym krajem spoza Europy włączającym się w działania są Chiny.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick