Trudno o miejsce parkingowe? Będą ułatwienia dla kierowców w Ostrowie Wielkopolskim

9
Miejsca parkingowe w centrum Ostrowa Wielkopolskiego często są na wagę złota. By znaleźć wolne, zwłaszcza w szczycie aktywności mieszkańców, trzeba się niekiedy po prostu się najeździć. Ale już w tym roku ma zacząć działać system naprowadzania na wolne stanowisko postojowe.

Kilka miesięcy temu strefa płatnego parkowania na terenie Ostrowa Wielkopolskiego została powiększona. Jedni kierowcy narzekają na brak wolnych miejsc postojowych, zwłaszcza w ścisłym centrum miasta, inni uważają, że wszystko w tej kwestii jest w porządku. – Nie ma miejsca, w Ostrowie nie ma gdzie zaparkować – mówi jedna z mieszkanek. – To zależy od pory dnia – wyjaśnia inna osoba zapytana o miejskie parkingi.

W Ostrowie Wielkopolskim jeszcze w tym roku ma powstać specjalny system naprowadzania na wolne miejsca w miejskiej strefie płatnego parkowania. Prace nad projektem są na etapie zakończenia przetargu na wykonanie całego systemu. – Zadanie, które w tym zakresie będzie realizowane, obejmuje montaż około tysiąca czujników w nawierzchni miejsc parkingowych w centrum Ostrowa. Będzie również ta instalacja wyposażona w tablice informacyjne, czyli kierowca wjeżdżający do danej strefy będzie z wyprzedzeniem informowany o ilości wolnych miejsc parkingowych – tłumaczy Marcin Wieruchowski, dyrektor ostrowskiego Miejskiego Zarządu Dróg.

Na tablicach, a będzie ich w sumie pięć, mają pojawić się też informacje o wolnych miejscach na sąsiedniej ulicy. Dane będą uwolnione, czyli z tak zwanym swobodnym dostępem – na ich podstawie będzie można przeprowadzić np. badania statystyczne. W dodatku system będzie można w przyszłości rozwijać i uruchomić na kolejnych ulicach miasta.

Ostrów Wielkopolski będzie jednym z pierwszych w Polsce miast średniej wielkości, który system naprowadzania na wolne miejsce parkingowe będzie miał zorganizowany, choć tego rodzaju rozwiązania powszechne są w dużych aglomeracjach, jak Wrocław czy Poznań. – Udało się to dzięki projektowi norweskiemu, gdzie pozyskaliśmy łącznie 3,5 miliona euro na różne działania, w tym działania związane z uruchomieniem tego systemu. Wartość tego zadania oscyluje mniej więcej w granicach 1,7 miliona złotych – mówi Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa wielkopolskiego.

Według analiz przeprowadzonych przez Miejski Zarząd Dróg system ma ograniczyć ruch w pewnych częściach miasta, a także pozytywnie wpłynąć na ograniczenie emisji spalin i dwutlenku węgla do atmosfery. Projekt ma być zrealizowany na miejskich płatnych parkingach w ścisłym centrum Ostrowa Wielkopolskiego.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

9 KOMENTARZE

 1. Od dłuższego czasu przeglądam, różne choć nie wszystkie, informacje na wlkp24.info.
  Autorka informacji powołuje się na wypowiedź wiceprezydenta Ostrowa „wielkopolskiego” (?) Mikołaja Kostki. Czy to aby chodzi o Ostrów Wielkopolski? Na stronie BIP Urzędu Miejskiego w zakładce dotyczącej struktury Urzędu Miejskiego jest mowa o zastępcach Prezydenta Miasta a nie o wiceprezydentach. Podobnie bywa z zamiennym stosowaniem nazwy Urząd Miejski i Urząd Miasta, chociaż nie tym razem.
  Wielokrotnie zwracało to moją uwagę, ale dzisiaj postanowiłam napisać na ten temat. Jak się o czymś lub o kimś pisze chyba jednak staranność i rzetelność dziennikarska zobowiązuje.

  • Ciekawą tematykę Pani poruszyła, ale tutaj raczej nikogo to nie zainteresuje, niestety. O język polski już mało kto dba. W artykule o narkotykach wspomniałem, że jednostki się odmienia (w tamtym konkretnym przypadku chodziło o „gramów”, a nie „gram”), ale nawet się Pani autorce nie chciało poprawić. Przeciętny uczeń po dobrym liceum mógłby sprawdzać błędy obecnych dziennikarzy. Na wszystkich portalach. 🙂

 2. Pieniądze wydane na niepotrzebne pierdoly czujniki w nawierzchni i po krótkim czasie nie będą działać tak jak migające lampki w asfalcie na przejściach dla pieszych przy ul.Glogowskiej przy rondzie połowa już nie miga i tak samo na ul. Chłapowskiego lampki nie migają i kilka nawet już oderwało się od nawierzchni lepiej by się zajęli zrobieniem jakiegoś porządnego parking a nie wprowadzać system i rozszerzać strefy a i tak nie ma gdzie parkować

 3. Z parkowaniem w centrum to wladze w Ostrowie robia sobie kpiny interesuje ich tylko przyjezdni a mieszkancow maja gdzies. Przyjezdrzajac z pracy niema gdzie zaparkowac samohodu bo wiekszosc miejsc jest zajentych pojezdami z poza Ostrowa widzc to po tablicach
  Mieszkajac w Ostrowie placac tu podatki i inne oplaty wladze Ostrowa takich ludzimi sie nie licza
  W pierszej kolejnosci powinni ulatwic parkowanie mieszkancom

  • Teraz kupując auto nie jest wymagana zmiana tablicy rejestracyjnej więc równie dobrze może to być Ostrowianin na obcych tablicach…

 4. Zamiast wydawać pieniądze na kolejny „bajer” należałoby się wziąć do roboty i wybudować parking wielopoziomowy w centrum miasta. Tyle tylko ze to wymaga wysiłku intelektualnego, trzeba znaleźć lokalizację wymyślić koncepcję i zgromadzić środki. Po co się wysilać, lepiej serwować kolejne „bajery”.
  Pozdrawiam lubiących żyć łatwo i przyjemnie.
  P.S. Na początek podpowiedź. Idealna lokalizacja na zachodniej pierzei Zielonego Rynku, druga na terenach dawnego dworca autobusowego.

  • Parking wielopoziomowy na terenie byłego dworca autobusowego – jestem bardzo „za”, drugi może w rejonie tzw. Koziego Borku.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick