Trudniej o przegląd auta? [czekamy na opinie]

8
Od tego tygodnia za przegląd pojazdu zapłacimy już na starcie, niezależnie od jego wyniku. Wszystkie informacje jakie będzie potrzebował diagnosta, znajdzie w systemie CEPiK. Trudniej będą mieli także kierowcy, którzy usilnie próbują zdobyć pieczątkę pomimo negatywnego wyniku badania.

Od poniedziałku stacje diagnostyczne przestają podlegać starostom i trafiają pod skrzydła Transportowego Urzędu Technicznego. Za nowe rozwiązania odpowiada Ministerstwo Cyfryzacji. Dzięki temu wszystkie informacje na temat pojazdów trafiać będą do Centralnej Ewidencji Pojazdów.

Najważniejsza zmiana to pobór opłaty przez rozpoczęciem badania. Kwota się nie zmienia – jest to 99zł. Wszystkie dane będziemy widzieć teraz w systemie CEPiK, to nam ułatwi pracę – mówi diagnosta ze Stacji Kontroli Pojazdów Usługi Mechaniki Pojazdowej przy ulicy Kantaka w Ostrowie Wlkp.

Może to utrudnić sprawę kierowcom, którzy pomimo negatywnej oceny podczas pierwszego przeglądu, usilnie próbują znaleźć miejsce, w którym otrzymają pieczątkę. Każdy diagnosta będzie miał dostęp do informacji, czy dany pojazd był już sprawdzany i jaką ocenę przeglądu otrzymał.

Pomoże to też zainteresowanym kupnem używanego samochodu. Nie będzie już ich tak łatwo oszukać. Będą mieli oni możliwość sprawdzenia stanu technicznego samochodu.

Przegląd techniczny musi przejść każdy pojazd poruszający się po drogach. Wyjątkiem są przyczepki lekkie. Po pozytywnym przejściu przeglądu każdy kierowca otrzymuje pieczątkę w dowodzie rejestracyjnym. Co grozi kierowcom, którzy decydują się na jazdę bez ważnego przeglądu?

– Za kierowanie samochodem niezdolnym do jazdy, kierowca otrzyma mandat wysokości od 50zł do 200zł. Nie przyznajemy w tym przypadku punktów karnych. Zatrzymany zostaje także dowód rejestracyjny pojazdu – mówi Małgorzata Łusiak, rzecznik prasowy KPP w Ostrowie – W przypadku, gdy na jaw wyjdzie brak wykonanego badania technicznego, kierowca ma 7 dni na jego zrobienie – dodaje.

Warto jednak zadbać o uzupełnienie przeglądu rejestracyjnego w terminie. W innym przypadku za powrót do domu przy pomocy lawety możemy słono zapłacić.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

8 KOMENTARZE

  1. Nie rozumiem o co ten hałas. Auto musi być sprawne i koniec. Tylko jak zwykle niepotrzebny szum i rozgłos.Zrobiłem przegląd wg nowych przepisów .Zapłaciłem , auto idealne. Pojechałem .

  2. Już są nowe pomysły na nowe przepisy w Jarocinie jedna z firma , sprawdza auta DARMOWO przed przeglądem w celu ewentualnych wykrycia nieprawidłowości przed przeglądem i czas na ich naprawę .

  3. To co przedtem przeglądy robili żle, a teraz to juz dobrze robią. Śmiechu warte z tym ogłupianiu ludzi. Wy ustawodawcy jeśli cos wymislicie do zrobcie tak aby Wam system informatyczny działal. Ciekawe co na to to to oni Rysiu i Grzesiu.

  4. Tylko o dodatkowe pieniądze chodzi że niby usterke wykryli i za to zapłacić śmiech a mechanik i części?za wykrycie nie powinno się płacić złodziejstwo!!!!!!!!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick