„Truciciele z Przygodzic” słynni na całą Polskę

19
zdjęcie poglądowe / fot. Pixabay
Lokalna facebookowa grupa "Truciciele w Przygodzicach" zyskała ogólnopolski rozgłos po tym, jak jeden z mieszkańców - jak mu się wydawało - wymierzył sprawiedliwość administratorowi. Nie spodobało mu się, że zdjęcie jego domu zostało opublikowane na stronie. Sprawa trafiła na policję.

W opisie grupy czytamy: „Utworzona grupa ma na celu uświadamianie, że palenie śmieciami, opałem nie spełniającym parametrów oraz palenie niezgodnie ze sztuką jest szkodliwe! Zachęcam do zamieszczania zdjęć, jak wydostaje się dym z posesji największych trucicieli”.

Problem w tym, że nie każdy wydobywający się z komina dym oznacza, że w piecu napalono śmieciami, klejonym drewnem, tapicerką, plastikiem bądź innymi tworzywami, których przeznaczenie jest zupełnie inne.

Spontaniczny pomysł założenia grupy spotkał się ze sporym odzewem w samych Przygodzicach. Dołączyło do niej ponad 150 osób. Opublikowano sporo zdjęć, a w związku z tym, że to mała miejscowość, praktycznie wszyscy się w niej znają. O popularność zatem nietrudno.

Nie wszystkim spodobał się jednak pomysł wskazywania palcem (a dokładnie zdjęciem) tych, którzy palą m.in. węglem lub miałem. Mieszkaniec jednej ze sfotografowanych posesji postanowił znaleźć administratora i nakazać usunięcie zdjęcia jego budynku. Po odmownej odpowiedzi, uderzył go. Sprawa trafiła na policję. Ostrowscy funkcjonariusze wyjaśniają dokładne okoliczności. Całkiem prawdopodobne, że to zdarzenie będzie miało dalsze konsekwencje.

Pod zdjęciami zaczynają pojawiać się pierwsze komentarze i toczone są dyskusje na temat szkodliwości spalania, rodzaju opału bądź też pomysłu na utworzenie grupy. Nie brakuje też słów krytyki. Najgorzej jeśli się swoje prywatne frustracje niepoukładanego życia przelewa na obcych i zaczyna się oskarżać ludzi z mniejszym statusem majątkowym, którzy nie zdążyli jeszcze zarobić na pompy cieplne i palą węglem! Jeszcze dodam, że nie wszyscy dostali wszystko od rodziców, tylko sami ciężką pracą dochodzą do tego co mają!” – napisała jedna z internautek. W odpowiedzi mogła przeczytać m.in. takie słowa: „Z tymi oskarżeniami o prywatne frustracje to bym nie szastał na lewo i prawo. Sam mam sąsiada, którego dym z komina idzie (od wschodu) wprost na mnie. Bez oczyszczacza powietrza w domu się nie da funkcjonować. Inna sprawa to takie zdjęcia. Udostepniający zdjęcie (samo fotografowanie nie jest złe) powinien się liczyć z przedprocesowym wezwaniem do jego usunięcia”.

Temat wzbudza duże kontrowersje. Dodatkowo Przygodzice stały się sławne na całą Polskę, bo o istnieniu grupy i zajściu, które miało miejsce w związku z publikowaniem zdjęć, piszą już ogólnopolskie media.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

19 KOMENTARZE

 1. Jeśli sąsiad szkodzi mojemu zdrowiu i zdrowiu mojej rodziny to należy się tym zająć. Co to da że ktoś pójdzie do sąsiada i powie żeby nie palił plastiku i gumy? Sąsiad to oleje i karuzela się kręcić może w nieskończoność. Powinny być potężne kary za palenie takiego syfu. Nie stać Cię na opał to sprzedaj dom i idź mieszkać do kawalerki w bloku albo siedź w zimnym domu a nie trujesz innych!

 2. I to jest właśnie bardzo jasny i czytelny sygnał, że głównie kopciuchy trują powietrze i powodują smog. Odczepcie się od samochodów – dlaczego latem nie ma smogu, chociaż jeździ zdecydowanie więcej samochodów niż zimą? To nie samochody trują – to kopciuchy, w których ludzie palą czym popadnie, lecz niestety bardzo trudno to udowodnić, bo wszystko się dzieje w zaciszu domowym. Kontrole kotłowni są nieefektywne, sporadyczne i nieskuteczne.

  • czy to lato czy to zima nie ma to jak „klima”. Tak mi się „rymneło”. Zimą jakoś częściej widzę, słyszę i czuję że samochody stoją, silnik pracuje a kierowca odpoczywa (w samochodzie).

  • tak samo jest w Wysocku Małym,okna nie otworzysz,bo smród nie do pojęcia, a nawet latem 3x dziennie na wodę palą w te największe upały.

 3. Dodam że ta Pani co napisała komentarz pod zdjeciem swojego domu ( o flustracjach) już w zeszłym oku znalazła się na innym portalu gdzie był pokazanu jej dom jak samochody nie moga przejechac bo taki dym idzei z komina…

  • a pani ta bynajmniej do biednych nie należy tak na marginesie.Więc tym bardziej trudno zrozumieć, że nie zmodernizuje tego ogrzewania..

 4. A może ktoś zainteresuje się chyba jakąś stolarnią na ul wrocławskiej 144 , to jest dramt czym oni palą jedne płyty z klejem albo coś takiego

 5. A ja wam powiem … z tym smogiem ( nie mylić ze smokiem) to nic innego jak zmowa imperialistów i unii która ( zacytuję prezesa) „nie jest europejska”. Oni nam zazdroszczą że możemy palić tanim węglem z Rosji. Wszystko to dzięki prezesowi i jego ministrom , którzy tak nam pomagają. Jak pięknie wygląda dym który majestatycznie się unosi z kominów na tle białych dachów. OK , to był cyniczny żart….. śmierdzi tak , że po trzech głębszych oddechach robi się ciemno w oczach. Na koniec od prawie 25 lat ogrzewam dom gazem ziemnym i wszyscy dookoła pukają się w głowę .

 6. Jesteście obłudnikami. Jeśli ktoś ma dobry piec na węgiel czy miał nie wymieni go bo wam na tym zależy. To nie jest wydatek paru złotych. To są tysiące złotych. A ciekawe jakie pokłady gazu ma Polska. Wszystko trzeba robić z rozwagą.

 7. A może tak zainteresować się dlaczego opał tak niskiej jakości jest w sprzedaży. Dlaczego miał czy węgiel przeznaczony do sprzedaży niema określonych parametrów by w jak najmniejszym stopniu wpływał na pogorszenie jakości powietrza?

  • Bo jest sprowadzany z Rosji i teraz cie zaskoczę z Australi. My mamy status koloni a w USA jesteśmy zarejestrowani jako spółka.

 8. Smog się wziął z zbyt gęstej zabudowy miasta. Powstaje dom przy domie… Kiedyś ludzie palili o wiele gorszym opałem i smogu nie było.

  • nie bardzo. kiedyś ludzie palili węglem a nie mułem flotem itp bo takowego nie byo w sprzedazy, plastików czy syntetyków tez nikt nie palił, bo takich rzeczy było mało i każdy szanował to co ma a nie jak teraz , że wszystko się dośc szybko wyrzuca.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick