„Najbardziej proinwestycyjny budżet w historii” i pilotażowy program in vitro

6
Fot. archiwum UMWW
Ponad 1,9 mld zł dochodów, 2,1 mld zł wydatków z tego 360 mln zł na inwestycje drogowe, a kolejne 349,9 mln zł na ochronę zdrowia i 205,2 mln zł na przewozy kolejowe. Tak w liczbach kształtuje się przyszłoroczny budżet województwa wielkopolskiego, który został nazwany proinwestycyjnym. Część z tych pieniędzy trafi do południowej części Wielkopolski.

Radni sejmiku wojewódzkiego przyjęli projekt budżetu na 2020 rok. Nazwano go proinwestycyjnym ze względu na kwoty zaplanowane na różnego rodzaju wydatki. Najwięcej pieniędzy w przyszłym roku władze wielkopolskiego samorządu planują przeznaczyć na drogi (360,3 mln zł). W dużej części zostaną wykorzystane na sfinansowanie budowy obwodnic Gostynia i Wronek.

Kolejna transza pieniędzy zostanie przeznaczona na budowę Wielkopolskiego Centrum Zdrowia Dziecka. Mowa o 217,6 mln zł. Prace ruszyły w 2018 roku i potrwają do 2021. Jak zapewniają przedstawiciele samorządu, przebiegają zgodnie z planem. Łączna wartość tej inwestycji to 426,8 mln zł. Szpitale w regionie także otrzymają wsparcie. Mowa choćby o Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. Obok niego na pieniądze będą mogły liczyć także placówki w Koninie oraz Szpital Wojewódzki w Poznaniu, Wielkopolskie Centrum Onkologii, a także Wojewódzki Szpital Neuropsychiatryczny w Kościanie.

Z kształtu nowego budżetu województwa mogą się ucieszyć mieszkańcy, którzy podróżują koleją np. do pracy. Samorządowcy planują przeznaczyć 221 mln zł na pokrycie wydatków bieżących związanych z Poznańską Koleją Metropolitarną, która obejmuje m.in. południową część naszego województwa łącząc miasta i miejscowości w tym regionie z Poznaniem.

Wydatki na dofinansowanie instytucji kultury zaplanowano na poziomie 121,7 mln zł. Kolejne 34,8 mln zł trafi na modernizację niektórych z nich m.in. Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Wśród jednostek oświatowych także instytucja z Kalisza uzyska wsparcie finansowe. Mowa o Bibliotece Publicznej w Kaliszu, która będzie mogła skorzystać z części środków budżetu inwestycyjnego określonego na blisko 42 mln zł.

Nowością w budżecie na 2020 rok jest zapisanie puli pieniędzy na sfinansowanie pilotażowego programu in vitro.

Dochody w przyszłorocznym planie finansowym kształtują się na poziomie 1,9 mld zł, a wydatki określono na kwotę 2,1 mld zł. Budżet ma się zamknąć z deficytem w wysokości 197 mln zł. Plan przewiduje, że zostanie sfinansowany przychodami z tytułu obligacji, a także poprzez zaciągnięcie kredytu i pożyczek. Nadwyżka operacyjna, a więc dodatnia różnica pomiędzy dochodami bieżącymi a wydatkami bieżącymi ma wynieść 246,5 mln zł.

Jak podkreślają władze samorządu, na główne źródła dochodów składają się wpływy z podatków dochodowych CIT i PIT w wysokości 841,3 mln zł (43,9% dochodów ogółem) i dochody z dotacji celowych przeznaczonych na programy unijne w wysokości 762,0 mln zł (39,8% dochodów). Wydatki majątkowe w przyszłym roku wzrosną o 29,2% w porównaniu z przewidywanym wykonaniem budżetu za 2019 rok.

– Na inwestycje przeznaczamy ponad 50% pieniędzy, co sprawia że jest to najbardziej proinwestycyjny budżet w historii naszego samorządu. Będzie to także budżet proobywatelski i prospołeczny, bo konsekwentnie wspieramy sektor NGO. To budżet, którego wypracowanie wymagało od nas naprawdę solidnej pracy – powiedział Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak podczas sesji budżetowej.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

6 KOMENTARZE

    • Alicjo, o czym ty? Przespałaś rok? Dr Żelanowski nie jest już radnym sejmiku wojewódzkiego. Pytanie powinno brzmieć- co tam robią „nasi” radni- Andrzej Pichet i Witosław Gibasiewicz (przed nim Marlena Maląg)?

    • Kolejne 34,8 mln zł trafi na modernizację niektórych z nich m.in. Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Wśród jednostek oświatowych także instytucja z Kalisza uzyska wsparcie finansowe. Mowa o Bibliotece Publicznej w Kaliszu, która będzie mogła skorzystać z części środków budżetu inwestycyjnego określonego na blisko 42 mln zł. Szpitale w regionie także otrzymają wsparcie. Mowa choćby o Wojewódzkim Szpitalu Zespolonym w Kaliszu. To Kalisz dostanie ze 100 baniek, a Ostrów nic? Żenada! A dlaczego władze Ostrowa tego nie widzą? A może nie chcą widzieć?

  1. Z tego zestawienia wynika, że Kalisz dostanie pewnie ze 100 baniek na inwestycje i to bezzwrotnych środków zewnętrznych. Kasa za darmo. A Ostrów – 0 (słownie: zero). Budżet na inwestycje w Ostrowie w przyszłym roku to bodaj 32 miliony (z tego połowa z kredytu), czyli 3 x mniej niż Kalisz dostanie za free z Poznania. Jaka ta nasza prezydent jest ,,skuteczna”!

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick