Terence Blanchard na rozpoczęcie jubileuszu ćwierćwiecza z jazzem

0
Gigant światowej trąbki rozpoczyna tegoroczne świętowanie w ramach 25 lat koncertów z cyklu "Jazz w muzeum". Pierwszy koncert Jerzy Wojciechowski zorganizował w kwietniu 1994 roku w 25. rocznicę śmierci Krzysztofa "Komedy" Trzcińskiego. Przed nami 116. edycja, podczas której jazzfani usłyszą wirtuoza amerykańskiej trąbki Terence'a Blancharda.

Terence Blanchard The-E Collective

22 lutego 2018

Kino Komeda Ostrów Wielkopolski

Terence Blanchard  – trąbka

DJ – David Ginyard – gitara basowa

Taylor Eigsti           – fortepian,keyboards

Oscar Seaton         – perkusja

Charles Altura        – gitara

Tondrae Kemp       – vocal 

Urodzony w 1962 r. w Nowym Orleanie. W wieku pięciu lat zaczął naukę gry na fortepianie a w wieku ośmiu lat na trąbce. Zdobył wykształcenie klasyczne. Dorastając słuchał muzyki zespołów Headhunters i Weather Report, która wywarła na nim silny wpływ. Pasjonował się również muzyką opartej na groovie, graną przez Jimmiego Hendrixa a później Prince’a i D’Angelo.

W latach 1980- 82 grał w zespole Lionela Hamptona a w latach 1982 – 86 w Art Blakey’s Jazz Messengers po rekomendacji Wyntona Marsalisa. Grał również w zespole Herbie Hancocka. Uczeń słynnego Ellisa Marsalisa. Karierę solową rozpoczął w 1990 r. zakładając swój kwintet. Spod jego skrzydeł wyszli tacy muzycy jak Lionel Loueke, Aaron Parks czy Kendrick Scott. Przez cały dotychczasowy okres nagrał ponad trzydzieści albumów z muzyką o różnym gatunku. Pierwsze cztery albumy nagrał z saksofonistą Donaldem Harrisonem. Natomiast ten najnowszy to „Breathless” nagrany dla słynnej wytwórni Blue Note. Muzyka z tej płyty zakorzeniona jest w jazzie, fusion, electric i hip-hopie. Znajdziemy tam również elementy bluesa, funku i R&B. Projekt The E-Collective to innowacyjne i niezwykłe podejście do muzyki poprzez odejście od tradycyjnego układu „solista/akompaniament” charakterystycznego dla dla straight-ahead jazz.

Terence Blanchard jest pięciokrotnym laureatem Grammy. Za swoje kompozycje nominowany był również do Złotych Globów i Emmy Awards. Jest także autorem muzyki do nagrodzonego Pulitzerem słynnego filmu „Tramwaj zwany pożądaniem” oraz filmów Spike’a Lee „25 godzina”, „Malcolm X” i „Plan doskonały”. To właśnie współpraca z tym reżyserem przyniosła mu największą sławę. Po raz pierwszy spotkali się w roku 1990, kiedy to nowoorleański trębacz zachwycił wykonaniem muzyki do filmu „Mo’Beeter Blues”. Od tamtego czasu obaj artyści pozostają nierozłącznym duetem i jest Blanchard odpowiedzialny za muzykę do wszystkich kolejnych filmów Spike’a Lee.

Dzięki tej niezwykłej współpracy, muzyka z tych filmów zagościła w salach symfonicznych na całym świecie.

Terence Blanchard stał się już legendą sceny jazzowej, wizjonerem sztuki muzycznej niczym Miles Davis. Jest wirtuozem trąbki ale również komponuje duże formy orkiestrowe, do opery włącznie i jest znany nie tylko fanom jazzu. Jest błyskotliwym technicznie muzykiem naznaczony piętnem liryzmu, charakterystycznego dla niektórych trębaczy wczesnego bopu jak chociażby Clifford Brown. Z Wyntonem Marsalisem łączy go nie tylko klimat Nowego Orleanu ale również podobna, wyważona emocjonalnie stylistyka.

Należy także podkreślić, że Terence Blanchard pełni zaszczytną funkcje dyrektora artystycznego Thelonious Monk Institute of Jazz.

Kolejne koncerty w kwietniu kiedy to zawitają do Ostrowa Wielkopolskiego Omar Hakim/Rachel Z Quartet i Dee Dee Bridgewater z muzykami z Nowego Orleanu. Wszystkie koncerty odbywać się będą w sali widowiskowej Kina Komeda.

 

źródło: notatka prasowa organizatora

 

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick