DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Telematyka GPS skuteczną kontrolą transportu. Jak działa komunikacja z kierowcą i monitoring przewozów?

Czym jest telematyka transportu?

Systemy telematyczne to systemy oparte na nowoczesnych technologiach, których założeniem jest wsparcie przedsiębiorców w zarządzaniu firmą. Telematyka łączy w sobie informatykę, telekomunikację i automatykę, tworząc całość oferującą użytkownikom ogrom niezastąpionych funkcjonalności. Systemy telematyczne znajdują zastosowanie w wielu branżach, jednak najczęściej można się z nimi spotkać w firmach zajmujących się transportem i logistyką. Dzięki nim możliwe jest kontrolowanie floty, nawiązywanie zdalnej komunikacji oraz efektywne zarządzanie poszczególnymi przewozami.

Bardzo ważnym elementem systemów telematycznych jest GPS, który w czasie rzeczywistym zbiera dane o bieżącej lokalizacji i stanie pojazdu. System odpowiedzialny jest za pobieranie tych danych i przesłanie do odpowiedniej jednostki centralnej. Co oferuje telematyka GPS? Przede wszystkim znaczące zmniejszenie kosztów, wynikające m.in. z mniejszego zużycia paliwa, ekonomicznej jazdy i zmniejszenia czasu pracy kierowców.

Jak działa komunikacja z kierowcą i monitoring przewozów w systemach TMS?

Zastanawiasz się, jak wygląda komunikacją z kierowcą i monitoring floty w systemach TMS? To bardzo proste. Wszystko odbywa się za sprawą urządzeń i czujników Internetu Rzeczy, dzięki którym możliwe jest monitorowanie przewozów w czasie rzeczywistym. Można kontrolować widoczność warunków jazdy, tras i zasobów, obniżyć koszty paliwa i konserwacji, a także co najważniejsze – zminimalizować opóźnienia i zwiększyć bezpieczeństwo kierowców.

Systemy TMS pozwalają monitorować poszczególne przewozy od rozpoczęcia pracy kierowcy, aż do jej zakończenia. Dzięki temu możliwe jest zapobieganie wystąpieniu różnych problemów związanych m.in. z utrudnieniami na drodze lub innymi czynnikami losowymi. Nowoczesne systemy TMS obejmują moduły odpowiedzialne za generowanie i weryfikowanie trasy, raportowanie z przebiegu trasy, obsługę utrudnień w ruchu, monitorowanie realizacji zleceń i analizę wykonalności zlecenia.

Płynna komunikacja z kierowcą to kolejny bardzo istotny aspekt w funkcjonowaniu całego przedsiębiorstwa transportowego. Jest to możliwe dzięki systemom TMS, które często wyposażone są w nowoczesne komunikatory zapewniające sprawną dwustronną wymianę informacji przez kanały telematyczne i bramki SMS. Pozostawanie w ciągłym kontakcie z kierowcą to podstawa w wydajnej i skutecznej pracy firmy.

Geofencing w transporcie

Często wykorzystywaną technologią w transporcie jest geofencing. Znajduje ona szerokie zastosowanie w branży TSL, lecz na czym to właściwie polega? Mówiąc w skrócie, chodzi o to, że osoba administrująca systemem TMS ma możliwość wyrysowania wirtualnej granicy w strefach na trasie przejazdu kierowców z ładunkiem. Jest to bardzo przydatna funkcja, jeśli chodzi o możliwość monitorowania poszczególnych etapów trasy. W ten sposób można m.in. wskazywać strefy załadunków i rozładunków, a także ostrzegać przed zakazami wjazdu.

Załącznik:
systemy-tms-mbis (2).jpeg

Można wyznaczać również strefy parkingowe dla floty i cały czas mieć pod kontrolą to, co się z nimi dzieje w trakcie spoczynku. W przypadku ewentualnej kradzieży, gdy pojazd przekracza granicę, od razu wysyłany jest alert. Ponadto dzięki GPS skradzione pojazdy będzie można w łatwy sposób zlokalizować. Ciekawą ofertą w zakresie geofencingu może pochwalić się firma Marcos Bis: oprogramowanie dla spedycji i transportu – mbis.pl.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz