Tak wygląda świetlica w Dębnicy, a remont ciągle trwa i kosztuje miliony [ZDJĘCIA]

0
Fot. przygodzice.pl
Pół miliona unijnej dotacji otrzymały władze gminy Przygodzice na remont i rozbudowę sali wiejskiej w Dębnicy. Trzeci etap inwestycji ma kosztować ok. miliona złotych. Choć prace jeszcze trwają, budynek z zewnątrz już robi wrażenie.

Nowa elewacja i odmieniony wygląd, a także remonty wewnątrz budynku. To wszystko sprawiło, że świetlica wiejska w Dębnicy stała się nie do poznania. Prace podzielone na kilka etapów były i są bardzo kosztowne. Łącznie pochłoną kilka milionów złotych. – Decyzja o rozbudowie została podyktowana wizją nowoczesnej placówki, w której mogą spotykać się wszyscy mieszkańcy wsi. Liczę, że budynek będzie wypełniać misję edukacyjną i kulturalno-społeczną – mówi Krzysztof Rasiak, wójt gminy Przygodzice.

W drugim etapie prac wydano ok. 2 milionów złotych, a to jeszcze nie koniec. W ramach kolejnego planowane jest zainwestowanie kolejnego miliona z czego połowa pochodzi z Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020. To maksymalna dostępna dotacja, jaką może przekazać Urząd Marszałkowski w Poznaniu na ten cel.

Budynek, w którym obecnie znajduje się świetlica, ma długą historię. Sala wiejska została oddana do użytku w 1958 roku. Początkowo funkcjonowała jako Wiejski Dom Kultury, w którym siedziby miały wszystkie organizacje wiejskie. W 1962 roku uruchomiono tam kino „Mewa”. Rok później powstała tam klubokawiarnia. W 1968 roku powstała tam biblioteka, a dwa lata później punkt lekarski wraz z mieszkaniem dla lekarza. Nap oczątku lat 80., dzięki zabiegom mieszkańców, utworzono w budynku urząd pocztowy, a w 1988 roku zainstalowano centralkę telefoniczną.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick