Wolica znów szpitalem chorób płuc i gruźlicy. Co z pacjentami covidowymi?

1
Szpital w Wolicy, który od października ubiegłego roku był szpitalem jednoimiennym, wraca do swojej statutowej działalności. Oznacza to, że placówka znów będzie specjalizować się w leczeniu gruźlicy i innych chorób płuc.

Szpital w Wolicy ma za sobą bardzo trudny rok. Gdy doszło do wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce to właśnie ta placówka była jedną z pierwszych, która została przekształcona w typowo zakaźną. Dyrekcja placówki musiała przekształcić się ze szpitala pulmonologicznego na ten, który będzie przyjmował jedynie pacjentów covidowych. Personel był w bardzo trudnej sytuacji, wszystkiego musiał nauczyć się sam, a łóżka w Wolicy był niemalże przez cały czas zajęte w 100%.

CZYTAJ: “Są kryzysy, gdy rozmawia się o rodzinie”. Pielęgniarki w Wolicy mierzą się z hejtem

Taka sytuacja trwała do lipca 2020 roku. Wtedy też decyzją wojewody, szpital powrócił do swojej działalności statutowej. Nie na długo. Jesienią do kraju dotarła druga fala zakażeń koronawirusem. Liczba osób z pozytywnym wynikiem testu i wymagających hospitalizacji była znacznie większa, niż wiosną. Dyrekcja szpitala w Wolicy otrzymała decyzję o powrocie do działalności jednoimiennej. Wtedy też zwiększyła się liczba łóżek, a co za tym idzie pacjentów.

Wszystko wskazuje na to, że druga fala epidemii minęła, a dobowe statystyki nie wskazują na to, by Polska musiała mierzyć się z trzecim uderzeniem koronawirusa. “Zgonie z decyzją Wojewody Wielkopolskiego szpital w Wolicy zostanie ponownie przekształcony z jednoimiennego leczącego chorych na Covid – 19, na szpital prowadzący swoją działalność statutową. Od 15 lutego 2021 roku będzie zajmował się leczeniem chorych z problemami pulmonologicznymi, chorobami płuc i gruźlicy” – poinformowała dyrekcja placówki.

Na tę chwilę w Wolicy przebywa jeszcze około 40 zakażonych pacjentów. – Robimy wszystko, by z początkiem nowego tygodnia zostali oni wypisani do domu. Jeśli nie będzie to możliwe ze względu na ich stan zdrowia, wtedy koordynator wojewódzki podejmie decyzję o przetransportowaniu tych pacjentów do innego szpitala. Jakiego? Trudno powiedzieć – powiedziała portalowi wlkp24.info Wioletta Przybylska, rzeczniczka szpitala w Wolicy.

Wolica pod Kaliszem przed rozpoczęciem swojej statutowej działalności musi przeprowadzić dokładną dezynfekcję i przemeblowanie, by móc ponownie przyjmować pacjentów z chorobami płuc, czy gruźlicą.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick