Szopka bożonarodzeniowa – prawda czy mit?

1
W środku Święta Rodzina, wokoło pastuszkowie, zwierzęta, mędrcy w postaci tzw. Trzech Królów, nad nią gwiazda betlejemska. To standardowy, tradycyjny opis szopki bożonarodzeniowej, czyli makiety przedstawiającej wyobrażenie miejsca narodzin Jezusa Chrystusa. Wiele osób szopki wkłada pod swoje domowe drzewka świąteczne, a nie ma chyba kościoła w Polsce, w którym nie byłoby wspomnianej „stajenki”. Ale czy szopka bożonarodzeniowa to odzwierciedlenie faktów?

Dla wielu osób może okazać się zaskoczeniem stwierdzenie, że szopka betlejemska to po prostu mit. – Inscenizacja szopki to pewnego rodzaju koncepcja artystyczno-religijna – mówił w programie telewizji Proart „W Atmosferze Świąt” dr Krzysztof Morta, pracownik naukowy Uniwersytetu Wrocławskiego specjalizujący się w filologii oraz kulturze starożytnej.

Szopka bożonarodzeniowa to inscenizacja obrazująca historie zawarte w wielu Ewangeliach, przypowieściach, dokumentach historycznych, ale rozłożonych w czasie. Wszystkie elementy, które prezentuje makieta Betlejem nie mogły znajdować się czy dziać w tym samym miejscu i czasie.

Tradycja przygotowywania szopek kolędniczych wywodzi się jeszcze ze średniowiecza od obnośnych teatrzyków kukiełkowych i ludowych jasełek. Wyróżnia się też różne rodzaje szopek, takie jak na przykład szopka krakowska czy neapolitańska.

Po szczegóły na temat prawdy i mitów zawartych w szopce odsyłamy do wypowiedzi dr. Morty w załączonym materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick