To szansa na rozwój małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej

1
Niebawem wielkopolskie samorządy oraz organizacje pozarządowe będą mogły starać się o dofinansowanie budowy oraz rozwoju małej infrastruktury sportowo-rekreacyjnej. Nabór wniosków w ramach ministerialnego programu budowy Otwartych Stref Aktywności (OSA) planowany jest na początek 2018 roku. Dlatego już teraz warto wiedzieć o jakie środki mogą ubiegać się wnioskodawcy i na co można je przeznaczyć.

Miejsce aktywności i łączenia pokoleń

Otwarte Strefy Aktywności (OSA) to rozwiązanie Ministerstwa Sportu i Turystyki mające służyć budowie ogólnodostępnych i wielofunkcyjnych miejsc rekreacji. Na ich obszarze znajdą się urządzenia siłowni zewnętrznej oraz tzw. strefa relaksu, w skład której wejdą urządzenia do gier planszowych oraz tenisa stołowego. Wnioskodawcy będą mogli ubiegać się także o dofinansowanie na budowę sprawnościowego placu zabaw i ogrodzenia terenu. Strefy będą znajdować się w pobliżu miejsca zamieszkania promując aktywność fizyczną jako sposób spędzania wolnego czasu. Z urządzeń skorzystają osoby w różnych przedziałach wiekowych.

Ministerstwo Sportu i Turystyki w ciągu dwóch lat planuje przeznaczyć na realizację programu 100 milionów złotych. Szacuje się, że dzięki rządowej dotacji na terenie kraju powstanie nawet trzy tysiące stref aktywności. Część z nich ma szansę pojawić się w Wielkopolsce. Samorządy oraz organizacje pozarządowe (np. stowarzyszenia, fundacje, spółdzielnie mieszkaniowe) będą mogły wkrótce składać wnioski o dofinansowanie budowy miejsc rekreacji.

Dwa warianty, uproszczona procedura

W ramach wariantu podstawowego, na który składa się siłownia plenerowa i strefa relaksu wnioskodawca otrzyma do 50% wydatków kwalifikowanych, jednak nie więcej niż 25 tys. zł, a w przypadku realizacji zadania w mniej zamożnych gminach do 70% wydatków kwalifikowalnych, lecz nie więcej niż 35 tys. zł. W wariancie rozszerzonym przewiduje się dodatkowo wykonanie sprawnościowego placu zbaw, ogrodzenia terenu i zagospodarowania zieleni. W tym przypadku samorząd bądź organizacje pozarządowe otrzymają do 50 tys. złotych dofinansowania, co będzie stanowić do 50% wydatków kwalifikowanych. Najmniej zamożne samorządy mogą liczyć na dotację w wysokości do 70 tys. zł, czyli 70% wydatków objętych zadaniem.

Uproszczona procedura pozwoli wnioskodawcy ubiegać się o dofinansowanie nawet dla kilku stref aktywności w ramach jednego wniosku.

 źródło: uw poznań
redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Cieszymy sie, że powstają takie inicjatywy jak Otwarte Strefy Aktywności. Takie obiekty pozwolą mieszkańcom w każdym wieku aktywnie spędzać czas i zacieśniać więzi.
    Firma FitPark jako wiodący producent urządzeń do aktywnej rekreacji w terenie chętnie przygotuje dla Państwa projekt wraz z wizualizacją, pomoże wybrać urządzenia i sporządzić dokumentację.
    http://www.otwartestrefyaktywnosci.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick