DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

System error. Kiedy niezbędny jest reset telefonu

Kiedy zrobić reset telefonu?

Trudno powstrzymać irytację, kiedy podczas połączenia głosowego fonia nagle się zawiesza, a przyciski na ekranie nie wykazują żadnych reakcji lub gdy często używana aplikacja w telefonie odmawia posłuszeństwa i przestaje reagować. W takiej sytuacji warto zachować zimną krew. Jest wielce prawdopodobne, że wystarczy dokonać resetu urządzenia i wróci ono do dawnej aktywności. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić i czy wskazany będzie reset miękki, czy twardy.

Reset to po prostu ponowne uruchomienie telefonu. Powoduje zakończenie pracy systemu operacyjnego i ponowne załadowanie zainstalowanego oprogramowania. Można wykonać go na kilka sposobów, dlatego dobrze wiedzieć, kiedy i jak zresetować telefon. A warto to zrobić wówczas, gdy zaczyna pogarszać się jakość pracy sprzętu. Telefon pracuje wolniej, aplikacje nie otwierają się błyskawicznie, może również dochodzić do tego, że wykonanie połączenia staje się niemożliwe. Powinno się wtedy skorzystać z przycisku, który powoduje wyłączenie się smartfona. Najczęściej jest on umieszczony z prawej strony. Nastąpi zakończenie wszelkich uruchomionych w smartfonie procesów. Jakość działania telefonu powinna zdecydowanie się poprawić po ponownym uruchomieniu smartfona. To tzw. miękki reset.

W czym pomoże reset telefonu?

Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku resetu twardego. Będzie on niezbędny, kiedy chce się sprzedać używane wcześniej urządzenie. Żeby zniknęły z jego pamięci wszelkie zapisane pliki – muzyka, zdjęcia i filmy, a także aplikacje oraz personalizacja – niezbędne będzie przywrócenie ustawień fabrycznych, czyli sformatowanie telefonu. Po takim resecie nikt nie będzie miał dostępu do tego, co zostało zgromadzone na smartfonie podczas jego użytkowania. Utrata gromadzonych przez kilka lat danych jest nieodwracalna, dlatego – jeśli mają one dla nas jakąkolwiek wartość – należy wcześniej wykonać kopię zapasową.

Sposób wykonania twardego resetu (przywracania ustawień fabrycznych) zależy od producenta urządzenia. W systemie Android należy wybrać Ustawienia i zakładkę „System”. Następną opcją jest wybór resetowania lub przywrócenie ustawień fabrycznych. Po wybraniu tej opcji telefon się wyłączy, wszelkie dane zostaną skasowane, po czym urządzenie samoczynnie uruchomi się ponownie. W systemie iOS wybieramy ustawienia, następnie zakładkę „ogólne” i „przenieś zawartość lub wyzeruj”. Po takiej operacji telefon jest jak nowy – następny użytkownik będzie mógł trzymać na nim takie dane, jakich tylko zapragnie.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz