Święto Europy z pomocą dla uchodźców wojennych w tle

0
Dzień Europy obchodzony 9 maja to idealna okazja, by porozmawiać o przyszłości Unii Europejskiej i jak widzą ją młodzi. W tym roku święto wyjątkowo skłania do refleksji odnośnie pomocy dla uchodźców. Tuż za wschodnią granicą Polski, a tym samym całej Wspólnoty trwa okropna wojna w Ukrainie. Dotkniętym nią osobom mogą pomóc Fundusze Europejskie.

Od początku tego zbrojnego konfliktu z Ukrainy uciekło prawie 5 mln osób – większość z nich do krajów Unii Europejskiej. To tu Ukraińcy znajdują wytchnienie od codziennych syren, ostrzałów i wybuchów. Pomocną dłoń do uchodźców wyciąga Komisja Europejska.

Solidarnie
Przede wszystkim umożliwiono Ukraińcom pobyt na terenie UE, zakwaterowanie, pracę, ochronę zdrowia i edukację. Unia Europejska ma także swoje propozycje dla państw członkowskich, które przyjmują uchodźców. W ramach unijnej polityki spójności powstał pakiet CARE. Zapewnia on pełną elastyczność w zakresie finansowania różnorakich środków wsparcia dla uchodźców z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR), Europejskiego Funduszu Społecznego (EFS) i Europejskiego Funduszu Pomocy Najbardziej Potrzebującym (FEAD). Będzie też nowy koszt jednostkowy na osobę: 40 euro tygodniowo, stosowany przez maksymalnie 13 tygodni, począwszy od dnia przybycia danej osoby do Unii.

Wprowadzono elastyczność pozwalającą Polsce na wykorzystanie środków z instrumentu REACT-EU i z wszystkich programów krajowych, regionalnych i transgranicznych Interreg z okresu 2014–2020. Polska jest największym beneficjentem środków z polityki spójności, z której jest finansowany nasz Wielkopolski Regionalny Program Operacyjny na lata 2014-2020.

Młodzi o Europie
Pomoc, jakiej doświadczają uchodźcy wojenni dostrzegają młodzi obywatele Unii Europejskiej. Ich zdaniem takie działania połączone ze stanowczymi sankcjami wobec Rosji pokazują siłę Unii i prawdziwą solidarność Wspólnoty. Choć dla młodych ludzi również inne aspekty są ważne. Jak twierdzi Dani, wolontariusz z Hiszpanii, który przebywa w Polsce. – U nas jest problem na rynku pracy. Wielu moich rówieśników nie może znaleźć pracy po ukończeniu studiów. Takie możliwości dają inne państwa Unii Europejskiej. Czuje się dobrze w Polsce i cieszę się, że mam okazję tu pracować bez zbędnej biurokracji czy pozwoleń – dodaje.

Młodzi cenią sobie także walkę o lepszy klimat. – Dla mnie to sprawa fundamentalna, podobnie jak edukacja. Cieszę się, że można także swobodnie podróżować pomiędzy innymi krajami Wspólnoty i odkrywać ich kulturę – mówi z kolei Yosur z Tunezji, która w Polsce przebywa od kilku miesięcy. – Dobra edukacja dzieci to podstawa wszystkiego. Dzięki temu Europa osiągnie większą świadomość, co do ochrony klimatu. Już widzę, że ludzie chcą tu dbać o środowisko a mieszkam tu od niedawna – dodaje Yosur.

Wszystko to można było usłyszeć na Placu Wolności w Poznaniu podczas obchodów Dnia Europy. Wielkopolanie mogli sprawdzić swoją wiedzę biorąc udział w grach i zabawach – było koło fortuny czy gra miejska dla całej rodziny. Wszystko po to, by poszerzać horyzonty mieszkańców i uświadamiać ich jak ważna jest przynależność Polski do Unii Europejskiej. Organizatorem wydarzenia było Europe Direct Poznań we współpracy z Urzędem Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu, który prowadzi Główny Punkt Informacyjny Funduszy Europejskich w Poznaniu.

Więcej na temat pomocy dla uchodźców z Ukrainy, a także obchodów Dnia Europy w najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 79).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick