500+ niezgodne z konstytucją. Będą zmiany w ustawie?

0
Program 500+ łamie konwencję o prawach dziecka, dyskryminuje także niektórych opiekunów. Taką decyzję podjął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi. Wszystko za sprawą dziewczynki wychowywanej przez dziadków.

Ojciec dziewczynki stracił władzę rodzicielską, natomiast matce ją ograniczono. Sąd zdecydował, że dzieckiem będą opiekować się dziadkowie. Prawni wychowawcy dziewczynki jednak nie dostali świadczenia na wnuczkę, które jak się okazuje – przysługuje im.

Osoba utrzymująca dziecko, której państwo powierzyło pieczę nad jego wychowaniem i rozwojem, ma prawo skutecznie domagać się pomocy w sprawowaniu tej opieki. Również pomocy materialnej, a więc przynajmniej częściowego pokrycia kosztów utrzymania dziecka, jeżeli spełnia kryterium dochodowe – tak uważa WSA z Łodzi.

W myśl ustawy, świadczenie 500+ mogą otrzymać rodzice lub faktyczni opiekunowie dziecka. Jeśli więc dziadkowie nie wystąpią o adopcję wnuczki, to nie są faktycznymi opiekunami dziecka i nie mogą liczyć na wsparcie państwa. A to by oznacza, że 500+ jest niezgodne z Konstytucją i Konwencją o prawach dziecka.

I taką decyzję podjął łódzki sąd. Stwierdził, że pozbawienie tej rodziny programu 500+ to „nie wina dziadków, ale dyskryminacja przepisów”. W swoim wyroku powołał się na art. 72 Konstytucji, który zaznacza, że każde dziecko pozbawione opieki rodzicielskiej „ma prawo do opieki i pomocy państwa”.

 

 

redaktor wlkp24.info
marcin.gebel@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick