Św. Marcin na koniu w Jarocinie. Już 11 listopada

0
To kolejny dzień obchodów Dni Patrona Miasta w Jarocinie. 10 i 11 listopada kolejne atrakcje. W tym koncert zespołu Luxtorpeda.

10 LISTOPADA

PŁYWACKA SZTAFETA MEMORIAŁOWA

W samo południe w jarocińskim aquaparku rozpocznie się pływacka sztafeta memoriałowa z okazji 100-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wydarzenie pod hasłem „Łączmy się!” upamiętni ten zryw niepodległościowy, a zwłaszcza postać jego pierwszego dowódcy – gen. Stanisława Taczaka. Organizator: Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego Koło Jarocin

OTWARCIE WYSTAWY „HISTORIA KOLEJĄ SIĘ TOCZY”

W stuletnich wagonach towarowych, prezentowanych na jarocińskim dworcu kolejowym, zaprezentowana zostanie wystawa poświęcona Powstaniu Wielkopolskiemu, a zwłaszcza udziału w nim jarocińskich oddziałów powstańczych, tzw. latających kompanii. Oprawę wernisażu stanowić będzie grupa rekonstrukcji historycznej ze Stowarzyszenia Jedność. Początek o gdz. 13:00. Organizator: Towarzystwo Kolei Wielkopolskiej z siedzibą w Jarocinie

KONCERT GRAŻYNY ŁOBASZEWSKIEJ & AJAGORE

Sobotni wieczór zakończy muzyczne spotkanie z Grażyną Łobaszewską. Jedna z najwybitniejszych polskich piosenkarek powraca z jubileuszowym krążkiem z okazji 40-lecia pracy artystycznej. Zaskakujące brzmienie utworów na nowej płycie zapewniają energetyczne aranżacje zespołu AJAGORE. Ich dopełnieniem są wspaniałe, dojrzałe teksty Justyny Holm, Jana Wołka, Andrzeja Poniedzielskiego, Piotra Bukartyka. Podczas koncertu w JOK Jarocin z pewnością nie zabraknie największych, niezapomnianych przebojów, które w odświeżonych aranżacjach na nowo odzyskują blask. Bilety w cenie 50 zł będą dostępne w JOK Jarocin i na biletomat.pl.

11 LISTOPADA

PATRIOTYCZNIE W MIESZKOWIE

O godz. 11:00 w kościele parafialnym w Mieszkowie zaplanowano liturgię po której nastąpi przemarsz pod pomnik generała Taczaka, gdzie nastąpi złożenie kwiatów. Nie zabraknie tu także świętomarcińskiego akcentu w postaci poczęstunku rogalami.

NIEPODLEGŁA DO HYMNU

„Niepodległa do Hymnu” to inicjatywa, której celem jest zaangażowanie Polek i Polaków do wspólnego zaśpiewania hymnu państwowego 11 listopada dokładnie o godzinie 12:00. Jarocin włącza się do tej ogólnopolskiej akcji. Do wspólnego śpiewania „Mazurka Dąbrowskiego” na jarocińskim rynku zapraszamy wszystkich mieszkańców.

UROCZYSTOŚCI ŚWIĘTOMARCIŃSKIE

O godzinie 12:30 w kościele pw. św. Marcina w Jarocinie odbędzie się msza św. w intencji mieszkańców miasta. Po mszy nie zabraknie tradycyjnego przejazdu św. Marcina na koniu. Zostanie przeprowadzona także kwesta „Święomarciński Dar”. Zebrane do puszek datki zostaną przeznaczone na renowację kwatery żołnierzy wojny polsko-bolszewickiej 1919-1921. Dla wspierających inicjatywę – poczęstunek rogalami. O godz. 14:00 w Ratuszu  odbędzie się okolicznosciowa sesja rady miejskiej, podczas której nastąpi  rozstrzygnięcie konkursu na najlepszą pracę dyplomową związaną z Ziemią Jarocińską. Podczas uroczystości odbędzie się także promocja reprintu książki Piotra Marchwiaka „Moje wyprawy historyczne po Ziemi Jarocińskiej”. Reedycja książki w 2018 roku nie jest jednak przypadkowa. 11 listopada minie dokładnie dziesięć lat od śmierci Piotra Marchwiaka – historyka i regionalisty, który z prawdziwą pasją przybliżał mieszkańcom ziemi jarocińskiej przeszłość ich Małej Ojczyzny.

WERNISAŻ WYSTAWY „DROGI DO NIEPODLEGŁOŚCI”

Wystawa „Drogi do niepodległości” prezentuje działalność konspiracyjną i organiczną mieszkańców ziemi jarocińskiej u progu odzyskania niepodległości, a także przybliża wydarzenia, jakie miały miejsce w naszym mieście w latach 1918-1919. Ekspozycję można oglądać w Muzeum Regionalnym w Jarocinie.

DZIEŃ KINA POLSKIEGO

11 listopada obchodzić będziemy 100. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Polskie kino natomiast w tym roku obchodzi 110. urodziny. Najstarszym polskim filmem jest bowiem powstała w 1908 roku „Pruska kultura”. Z tej okazji w kinie Echo przez cały rok prezentowane są filmy w cyklu „W STARYM KINIE”.  11 listopada niezwykły rarytas dla dzieci: Król Maciuś I. Wstęp  na seans o godz. 13:00 jest bezpłatny. Dla starszych przygotowana została inna propozycja – ciekawy i ważny film o Polsce współczesnej, czyli „Pewnego razu w listopadzie”. Bilety w cenie 11 zł.  Organizatorem wydarzenia jest Stowarzyszenie Kin Studyjnych oraz Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych. Projekt otrzymał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.

FESTYN NIEPODLEGŁOŚCIOWY

„Naród, który nie szanuje swojej przeszłości, nie zasługuje na szacunek teraźniejszości i nie ma prawa do przyszłości” – na wieczornicę poświęconą odzyskaniu niepodległości, przygotowaną przez uczniów Szkoły Podstawowej  nr 2 w Jarocinie, zapraszamy o godz. 17:00 do sali sportowej przy szkole.

LUXTORPEDA – KONCERT ZA WOLNOŚĆ!

Jak na Jarocin przystało świętowanie odzyskania niepodległości zakończymy w rockowym klimacie. Zapraszamy do JOK Jarocin na koncert zespołu Luxtorpeda  „Za Wolność”, który jest hołdem muzycznym złożonym bohaterom Powstania Wielkopolskiego. Przed gwiazdą wieczoru wystąpi laureat Jarocińskich Rytmów Młodych – Przybył. Początek o godz. 18:00. Bilety w cenie 20 zł (do 31 października) i 30 zł (od 1 listopada) dostępne w JOK Jarocin oraz na stronie biletomat.pl.

 

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick