Pojechali do Szwecji gasić pożary lasów. Delegacja z południowej wielkopolski

2
fot. www.psp.wlkp.pl
Ogólnopolskie media obiegła informacja o polskich strażakach, którzy pojechali do Szwecji pomóc tamtejszym mundurowym w gaszeniu ogromnych pożarów lasów. Polacy wczoraj dotarli na miejsce i byli witani w jak bohaterowie. Okazuje się, że wśród polskiej ekipy są także strażacy z Jarocina, Pleszewa, Krotoszyna, Ostrzeszowa i Kalisza.

– Z województwa wielkopolskiego wyjechali strażacy z 15 powiatów: chodzieskiego, czarnkowsko-trzcianeckiego, gnieźnieńskiego, jarocińskiego, kaliskiego, kolskiego, konińskiego, kościańskiego, krotoszyńskiego, ostrzeszowskiego, pilskiego, pleszewskiego, poznańskiego, tureckiego oraz wolsztyńskiego. W czasie pobytu w Szwecji, strażacy będą samowystarczalni pod względem logistycznym i medycznym. Ze strażakami z naszego województwa pojechało także sześciu ratowników medycznych – informuje mł. bryg. Sławomir Brandt, oficer prasowy Komendy Wojewódzkiej Straży Pożarnej w Poznaniu.

Misja planowana jest na 14 dni. – Z Jarocina pojechało trzech strażaków. Pojechali oni ciężkim wozem ratowniczo-gaśniczym. Ten wóz należy do Międzynarodowego Modułu Gaszenia Pożarów Lasów z Ziemi – informuje st. asp. Mariusz Banaszak, oficer prasowy Państwowej Straży Pożarnej z Jarocina. – Wóz ten ma swoja stałą obsadę dlatego właśnie ci strażacy zostali oddelegowani do pomocy w Szwecji – dodaje Banaszak.

Do kolegów z Jarocina dołączyli także strażacy z Pleszewa. – Z naszej jednostki wyjechało pięciu strażaków. Pojechali jednym wozem ratowniczo-gaśniczym – informuje kpt. Paweł Mimier, oficer prasowy PSP w Pleszewie.

Jak dodaje oficer pleszewskiej jednostki o wyborze strażaków nie decydowało doświadczenie, czy też zasługi, ale po prostu chęć i warunki losowe.

Do grona oddelegowanych dołączyli także funkcjonariuszy z jednostki w Krotoszynie. – Do Szwecji zostało wysłanych trzech funkcjonariuszy. Pojechali oni na miejsce samochodem ciężkim posiadającym żuraw hydrauliczny – powiedział portalowi oficer prasowy PSP w Krotoszynie.

>> Jesteśmy też na Facebooku. Polub nasz fanpage! <<

Jarocińscy strażacy, którzy wyjechali do Szwecji, mają już spore doświadczenie. – Brali już udział w układaniu wałów przeciwpowodziowych na Wiśle w 2010 roku. W ubiegłym roku pomagali też usuwać skutki wichur w województwie kujawsko-pomorskim i lubuskim – mówi st. asp. Mariusz Banaszak.

Wszyscy strażacy z południowej wielkopolski brali udział w cyklicznych ćwiczeniach Modułu Gaszenia Pożarów Lasów z Ziemi.

Wyjazd do Szwecji to skutek prośby tamtejszych władz, które za pośrednictwem Europejskiego Mechanizmu Ochrony Ludności wystosowały apel o wsparcie ratownicze w walce z pożarami lasów. Nad Skandynawią od kilku dni utrzymują się upalne temperatury. Jednym z krajów, które odpowiedziały na apel była właśnie Polska.

Oprócz strażaków z województwa wielkopolskiego, do Szwecji zostali wysłani także mundurowi z województwa zachodniopomorskiego. Łącznie do pomocy zostało oddelegowanych ponad 130 strażaków w ponad 40 wozach strażackich.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

2 KOMENTARZE

  1. Jeszcze nie zaczęli pomagać a już okrzyknięto ich bohaterami. Redaktorzy zastanówcie się pierw zanim coś napiszecie. Pojechali tam wykonać swoją pracę jak zwykły Kowalski i nikt nie mówi że Kowalski jest bohaterem

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick