Strażacy dostali nowy sprzęt. Większość nie służy do gaszenia pożarów [ZDJĘCIA]

0
Fot. KP PSP Ostrów Wlkp.
Grudzień był miesiącem dostarczania nowego sprzętu do jednostek straży pożarnej. W naszym regionie także pojawił się nowy sprzęt. Do Ostrowa Wielkopolskiego dojechał m.in. nowy samochód.

Jak sama nazwa wskazuje, strażacy zostali powołani do gaszenia pożarów. Ich zakres obowiązków z czasem mocno ewoluował. Został rozszerzony o niesienie pomoc niemal w każdej sytuacji. Od wypadków samochodowych przez usuwanie skutków nawałnic po przysłowiowe ściąganie kotów z drzew.

Niedawno do listy zadań została dopisana pomoc przy zwalczaniu koronawirusa. Nowy sprzęt, który trafił do kilku jednostek w regionie ma być pomocny właśnie w tym zakresie.

Ostrów Wielkopolski

Strażacy z Ostrowa Wielkopolskiego otrzymali przed świętami busa przystosowanego do przewozu osób i namiot ratowniczy. “Przeznaczeniem zakupionego sprzętu będzie zapewnienie właściwego przewozu ratowników na miejsce prowadzonych działań oraz możliwość budowy zapleczy logistycznych w tym mobilnych punktów medycznych” – wyjaśniają strażacy.

Zakupy były sfinansowane z pieniędzy pochodzących z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Poznaniu.

Kalisz

Nowy sprzęt otrzymała także Specjalistyczna Grupa Ratownictwa Wysokościowego wchodząca w skład Jednostki Ratowniczo-Gaśnicza nr 1 w Kaliszu. Na liście nowego sprzętu znalazły się m.in.: ubrania typu softshell, urządzenia akumulatorowe, przyrządy zjazdowe, uprzęże, zawiesia, bloczek ratowniczy, lonże regulowane, urządzenie zaciskowe, lina ratownicza.

“Posiadane wyposażenie indywidualne oraz całej grupy stanowi zaplecze sprzętowe wykorzystywane podczas prowadzenia akcji ratownictwa wysokościowego. Przekrój zdarzeń do których jest dysponowana grupa obejmuje głównie działania ratownicze na wysokości oraz miejsca poniżej poziomu gruntu. Ich umiejętności jak również odpowiedni sprzęt wpływają na podniesienie bezpieczeństwa, a także komfort pracy tych ratowników” – przekonują przedstawiciele KM PSP w Kaliszu.

To jednak nie koniec sprzętu, który otrzymała kaliska jednostka. Do tamtejszych strażaków trafił również pneumatyczne namioty ratownicze podobne do tego, który dostali ich koledzy z Ostrowa Wielkopolskiego. “Mogą stanowić zabezpieczenie logistyczne pełniące funkcję kwatermistrzowską lub dowódczo-sztabową jak również być wykorzystane do działań z zakresu ratownictwa medycznego bądź stanowić część składową mobilnego systemu dekontaminacji. Obecnie namioty użytkowane są głównie jako moduł w budowie szpitali polowych czy miejsc kwarantanny” – dodają.

WFOŚiGW dofinansował kupno sprzętu dla grupy wysokościowej kwotą 39 tys. zł, a kolejne 33 tys. zł przeznaczył w formie dotacji na kupno namiotów.

Jarocin

Sporo sprzętu trafiło także do jednostki w Jarocinie. Dzięki nowym zakupom będzie można wymienić m.in. dotychczasowe ubrania i wyposażyć całą załogę jednostki JRG w stroje nowego typu.

Nowe wyposażenie KP PSP Jarocin:

  • namiot ratowniczy przeznaczony do działań związanych z budową zapleczy logistycznych i mobilnych punktów medycznych (namiot pneumatyczny GTX 38),
  • trzyczęściowe ubrania specjalne (21 kompletów),
  • dwa kombinezony do pracy w wodzie zapewniające wodoodporność i oddychalność,
  • 15 hełmów,
  • zestaw monitoringu terenu Komendy Powiatowej PSP w Jarocinie.

Również w kupnie tego wyposażenia partycypował WFOŚiGW, ale także Starostwo Powiatowe w Jarocinie, Miasto i Gmina Jaraczewo, Nadleśnictwo Jarocin, Piaski i Taczanów, a także firma Oxylion.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick