Straż Miejska. Proszę otworzyć!

0
Palisz śmieci w piecu? Spodziewaj się kontroli straży miejskiej. A te ruszyły wraz z początkiem sezonu grzewczego w Krotoszynie. Choć jest lepiej niż w latach ubiegłych wciąż w piecach mieszkańców Krotoszyna odnajdywane są materiały nielegalne i niebezpieczne dla zdrowia. Za spalanie takich odpadów grożą dotkliwe kary. Także odmowa wpuszczenia funkcjonariusza do domu może pociągać za sobą poważne konsekwencje karne.

Nadal zbyt często zdarza się, że w piecach grzewczych, spalane są materiały wydzielające trujące substancje i powodujące zanieczyszczenie środowiska – mówi Janusz Lammel – strażnik miejski. A w piecach odnajdujemy praktycznie wszystko od plastikowych butelek, foli, starych mebli po obierki od ziemniaków.

Palenie śmieci może słono kosztować. Strażnicy miejscy w Krotoszynie już nałożyli jeden mandat i wystawili kilkanaście upomnień. Podczas ubiegłego sezonu grzewczego wystawiliśmy w sumie 11 mandatów i 19 upomnień – dodaje Waldemar Wujczyk – komendant Straży Miejskiej w Krotoszynie.

Walka ze smogiem w Krotoszynie trwa od 2015 roku, wówczas miejscy radni podjęli uchwałę o dofinansowaniu do wymiany pieców węglowych na te bardziej ekologiczne. W 2015 roku krotoszyński samorząd przeznaczył na ten cel kilkadziesiąt tys. złotych. W 2017 już 105 tys., w przyszłym roku mają być to środki rzędu 200 tys. złotych.

redaktor wlkp24.info
anna.grzesiak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick