Stal czy Zastal? Gospodarze nie pozostawili złudzeń

To był dobry, ale trudny mecz w wykonaniu BM Stali Ostrów Wielkopolski. Gospodarze od początku parli, by wyjść na prowadzenie i ułożyć spotkanie z Eneą Zastal BC Zielona Góra pod siebie. Nie w każdym aspekcie i w każdej kwarcie się to udawało, ale goście mieli niewiele okazji do radości.

Po niespełna 8 minutach gry „Stalówka” prowadziła już 10 punktami (18:8) i wydawało się, że to początek pełnej dominacji. Koszykówka nie takie rzeczy jednak widziała. Rywale zaczęli odrabiać straty i pierwsza kwarta zakończyła się wynikiem 23:17.

Dopiero w drugiej goście zdołali wyrównać na 26:26. Doszło do tego po składnej akcji oraz rzucie za 3 punkty w wykonaniu Szymona Wójcika. Stal chwilowo otrząsnęła się z letargu, ale Zastal wyszła na prowadzenie 31:29. Przewaga gości zaczęła stopniowo rosnąć, ale końcówka tej kwarty również należała do podopiecznych Andrzeja Ubrana. Wynik na 38:39 ustalił Ojars Silins trafiając jeden z dwóch rzutów wolnych.

Trzecia kwarta była prawdziwymi szachami na parkiecie i unaoczniła, jak trudny jest to mecz. Zespół z Zielonej Góry poczuł, że może wygrać to spotkanie, a rywale popełnili kilka błędów w ataku i obronie, co pozwoliło odskoczyć gościom na 45:41 po celnym lay-upie Bryce’a Alforda. Podpowiedzi trenera Urbana przyniosły jednak pożądany efekt i „Stalówka” znowu wróciła na właściwe tory. Ta część spotkania zakończyła się wynikiem 19:14 dla Stali, a w przekroju wszystkich rozegranych części 57:53.

Ostatnia odsłona piątkowego spotkania była popisem zespołu z Ostrowa Wielkopolskiego, który zdobył aż 30 punktów. Zaczęło się spokojnie, ale z upływem kolejnych minut przewaga rosła. Goście nie potrafili zbliżyć się do Stali, popełniali dużo prostych błędów, a „Stalówka” w dobrym dla oka stylu kontynuowała marsz po zwycięstwo.

Najskuteczniejszym graczem na boisku był Ojars Silins, który zdobył 23 punkty. Miał też 10 zbiórek i 3 asysty. U gości brylował Dusan Kutlesic z 21 punktami 6 zbiórkami i asystą.

Osłabieniem dla Zastalu był brak Przemysława Żołnierewicza, który doznał urazu mięśniowego. Na razie nie wiadomo na ile jest on poważny, ani czy były zawodnik Stali zagra w kolejnym spotkaniu. W obozie gospodarzy też osłabienia. Brakowało Scotta Reynoldsa i Adonisa Thomasa.

BM Stal Ostrów Wielkopolski – Enea Zastal BC Zielona Góra 88:72 (23:17, 15:22, 19:14, 31:19)