Średniowieczny klasztor zmienił się w nowoczesną szkołę

0
Takie cuda tylko w Wielkopolsce – dawny zespół cysterski w Owińskach zmienił się w nowoczesną szkołę dla dzieci niewidomych i z niepełnosprawnościami. Działa tu też muzeum tyflologiczne. Tymczasem szpitale i przychodnie mają do podziału 90 mln zł. Są to dodatkowe środki z instrumentu REACT-EU Unii Europejskiej na zapobieganie skutkom pandemii koronawirusa.

Każdy chce się uczyć w normalnych warunkach, ale wcale nie jest to łatwe w przypadku osób z niepełnosprawnościami i osób niewidomych. Dzięki unijnemu wsparciu wnętrza dawnego klasztoru, gdzie po drugiej wojnie utworzono szkołę w Owińskach, dostosowano do wszelkich potrzeb uczniów. Powstały specjalne wypustki na podłodze, kolorowe poręcze, które mają ułatwić nawigację uczniom niedowidzącym czy windy przy schodach. Wnętrza odzyskały też dawny blask i cieszą oko uczniów i turystów.

W środku działa muzeum tyflologiczne z eksponatami unikatowymi w skali świata. Tu każdy eksponat można dotknąć, by poczuć alfabet Braille’a. Znajdziemy tu wszystko, co na przestrzeni lat ułatwiało życie niewidomym. Ponadto można zwiedzić wnętrza klasztoru i zobaczyć dawne zdobienia, oryginał posadzki czy odrestaurowany sufit w jednej z sal – a to nie wszystko. Wstęp do dawnego klasztoru w Owińskach jest całkowicie bezpłatny.

Pandemia spowodowała spore zawirowania w codziennym życiu, ale również w systemie opieki zdrowotnej, który do dziś odczuwa jej skutki i nadal wymaga finansowego wsparcia. Instrument React-EU to reakcja Unii Europejskiej na obecną sytuację.
Do 24 czerwca br. trwa przyjmowanie wniosków w dwóch naborach. 90 mln zł przeznaczono na dotacje dla placówek służby zdrowia, tzn. 80 mln zł na szpitale wojewódzkie, powiatowe i kliniczne i 10 mln zł do podziału m.in. między jednostki Podstawowej Opieki Zdrowotnej i Ambulatoryjnej Opieki Specjalistycznej (AOS). Więcej informacji o konkursach znajdziesz tutaj i tutaj.

Unia pomagała Wielkopolsce także w trakcie pandemii. Od momentu jej wybuchu zastrzyk eurofunduszy trafił do szpitali, szkół, przedsiębiorców czy ośrodków pomocy społecznej. Wartość pakietu pomocowego, który ulega stałym modyfikacjom, zależnie od sytuacji, wynosi blisko 500 mln zł (to głównie pieniądze z przesunięć w budżecie Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020 oraz ze środków zwróconych z Inicjatyw JEREMIE i JESSICA, wdrażanych w poprzednim regionalnym programie tj. WRPO 2007-2013). Z tej puli około 127 mln zł przeznaczono już na służbę zdrowia.

Więcej na temat dawnego klasztoru w Owińskach i trwających konkursów z WRPO 2014-2020 najnowszym odcinku magazynu Zmieniamy Wielkopolskę (odc. 76).

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick