Spotkanie z alpinistą i himalaistą [zaproszenie]

0
W środę 19 lipca o godzinie 18.00 w pleszewskiej bibliotece publicznej odbędzie się spotkanie z Krzysztofem Wielickim.

 

Krzysztof Wielicki – polski wspinacz, taternik, alpinista i himalaista. Piąty człowiek na Ziemi, który zdobył Koronę Himalajów i Karakorum. Na trzy z nich: Mount Everest, Kanczendzongę i Lhotse wszedł zimą jako pierwszy. Swoim zimowym wejściem na Mount Everest w 1980 r. otworzył w alpinizmie nowy etap – himalaizm zimowy. Na Lhotse stanął samotnie w noc sylwestrową w gorsecie, który nosił po uszkodzeniu kręgosłupa w górach. Na Broad Peak „wbiegł” solo w ciągu jednego dnia (pierwsze na świecie wejście z bazy na szczyt ośmiotysięcznika w ciągu jednej doby).
Na Dhaulagiri (w 16 godzin) i Sziszapangmę wspiął się sam, wytyczając nowe drogi. Nikt też nie towarzyszył mu podczas wejścia na szczyt Gaszerbruma II oraz Nanga Parbat. Brał udział w kilku wyprawach na K2, który ostatecznie zdobył latem 1996 r. W 2000 roku został uhonorowany nagrodą Explorer (motto: „Explorare Ausis” – „Tym, którzy mają odwagę odkrywać”). Krzysztof Wielicki jest członkiem The Explorers Club.
W 2001 roku to blisko stuletnie stowarzyszenie nagrodziło alpinistę, jako pierwszego Polaka, prestiżową Lowell Thomas Award.

fot.tychynews.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick