Rondo Bankowe do przebudowy, a to dopiero początek. Kierowco, będą utrudnienia

26
Kierowcy poruszający się po Ostrowie Wielkopolskim będą musieli uzbroić się w cierpliwość. W tym roku mają ruszyć dwie duże inwestycje - przebudowa ronda na Placu Bankowym i zmiana organizacji ruchu na skrzyżowaniu Wrocławskiej, Sadowej i Brzozowej z sygnalizacji świetlnej na rondo.

Rondo w ulicy Wrocławskiej przy skrzyżowaniu z Brzozową i Sadową planowane było już od dawna, ale projekt przebudowy uległ zmianie, gdy stara „jedenastka” przestała być drogą krajową i przeszła pod nadzór wojewódzki. – Inwestycja bardzo potrzebna. Wszyscy, którzy korzystają z tego odcinka drogi, spotykają się z długimi kolejkami na drogach poprzecznych do ulicy Wrocławskiej, szczególnie w godzinach szczytu. Chcielibyśmy, żeby ta inwestycja przez kolejny rok była wykonana – mówi Marcin Wieruchowski, dyrektor Miejskiego Zarządu Dróg w Ostrowie Wielkopolskim.

Przebudowa nie skończy się wraz z tym rokiem, bo inwestorzy chcą, by budowlańcy jak najwięcej prac przeprowadzili pod ruchem, czyli tak, by choć w jednym kierunku droga była zawsze przejezdna. Co z położonym nieopodal wiaduktem wzdłuż ulicy Wrocławskiej? Okazuje się, że ten na razie nie będzie remontowany. – W kolejnym przetargu nie uwzględniamy wiaduktu. Wartość tych środków, którymi dysponujemy, jest ograniczona, ceny znacząco się zwiększyły. W tym momencie w zakresie przetargu jest tylko rondo z infrastrukturą towarzyszącą – dodaje Wieruchowski.

Budowa ronda na obecnym skrzyżowaniu Wrocławskiej z Sadową i Brzozową ma kosztować około 5 milionów złotych, a 95% tej kwoty zostało przyznane w ramach funduszy pozyskanych przez miasto z programu Polski Ład. To nie jedyne miejsce w tej części Ostrowa Wielkopolskiego, które przejdzie metamorfozę. Zmiany czekają kierowców także na Rondzie Bankowym – ma tam powstać nowoczesne rondo turbinowe. Co oznacza to określenie? – To rondo dużo bezpieczniejsze niż dzisiaj. Dzisiaj widzimy, że wielu kierowców nie potrafi poruszać się po Rondzie Bankowym, bo to rondo jest dość nieczytelne. Rondo turbinowe, które sprawdza się w wielu miejscach w Polsce, to rondo, które już przy wjeździe, wlocie na nie, będzie nakierunkowywało w bardzo czytelny sposób kierowców na dany pas ruchu docelowy, którym z ronda zjeżdżać się będzie – wyjaśnia Mikołaj Kostka, wiceprezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Powstanie nowa wyspa, rondo będzie odwodnione, na nowo oświetlone. Zmieni się też koncepcja zieleni, także na okolicznych skwerach, ale nie tylko. – Dużym projektem towarzyszącym przebudowie Ronda Bankowego będzie pełna rewitalizacja parku Kilińskiego, który w dużym stopniu jest już zaniedbany i potrzebuje rewitalizacji. Kończymy w tej chwili dokumentację projektową, park Kilińskiego będzie docelowo wyglądał bardzo podobnie jak Rondo Sybiraków po rewitalizacji zielono-niebieskiej – dodaje prezydent Kostka. Przebudowa ronda i rewitalizacja parku to duży projekt inwestycyjny, który w sumie ma pochłonąć 9,7 milionów złotych. Tutaj podobnie, jak w przypadku budowy ronda w ulicy Wrocławskiej, dofinansownie z Polskiego Ładu pokryje 95% wszystkich kosztów.

redaktor wlkp24.info
katarzyna.paus@tvproart.pl

26 KOMENTARZE

 1. Przebudowa Ronda Bankowego w rondo turbinowe zacznie paraliżować tą część miasta. Wystarczy spojrzeć, że światła na wlocie ul. Chopina już korkują to rondo tym bardziej zblokują je jeśli zostanie ono przebudowane.

  • Chyba jak będzie przebudowa ronda to i zostanie ogarnięta ta kwestia, bez nerwów aaa!

 2. Na rondzie wystarczy prawidłowo namalować oznaczenie poziome i zomontować światła na przejściu dla pieszych. Nawierzchnia jest ok po co robić koszty, słyszałem że mamy oszczędzać…

  • Światła na przejściu dla pieszych na wlocie i wylocie z ronda????!!!. Weź się lepiej w łeb walnij.

  • Na razie trwa „moda” na wycinanie, przycinanie, tzw. rewitalizację, czyli NISZCZENIE przyrody. Ale może coś posadzą?… Szkoda tylko, że te drzewa dadzą cień za kilkanaście lat… Mimo wszystko lepiej sadzić, niż wycinać.

 3. W KOŃCU PO KILKU DOBRYCH LATACH Brzozowa-Wrocławska-Sadowa. Tam trzeba uważać jadąc monstertruckiem żeby o asfalt nie zahaczyć. Jedna z najpotrzebniejszych inwestycji drogowych doczeka się realizacji. Och brawo włodarze, aż jestem w szoku że tak na koniec (mam nadzieję) waszych rządów.

  • Tylko przejście podziemne.
   Światła zakorkują te cześć miasta. W sumie obecne uprzywilejowanie pieszych i tak tworzy korki.

 4. Droga redakcjo, pewnie macie większa siłę przebicia od przeciętnego Kowalskiego. Chodzi o poprawę przepustowości miasta a dokładnie sytuację na światłach koło 2 liceum na Chopina. Światła te obejmują tylko przejście dla pieszych i kiedyś działały na żądanie, na przycisk, dla samochodów światło czerwone zapalalo się tylko i wyłączenie po naciśnięciu przez pieszego przycisku. Od jakiegoś czasu światła te nie działałaja w taki sposób, czerwone zapala się nawet o 5 rano jak na horyzoncie nie ma żadnego pieszego i nikt nie nacisnął przycisku. Często widzę jak autobusy muszą stać na czerwonym i czekać bez żadnego celu.. Wiem że pewnie rzucam grochem o ścianę ale władza ma w puowazaniu szarego obywatela. Proszę o interewncje.

  • Żaden decydent nie mieszka na Zębcowie to i po co wiadukt robić. Wystarczy żeby caryca się tam przeprowadziła i wiadukt w przyszłym tygodniu by był robiony.

 5. Pewnie postawią pierdylion słupów sygnalizacyjnych ( tak jak koło Przepompowni) co nic nie usprawni tylko kasa będzie wydana.

 6. Do ch#ja karmazyna a ten wiadukt na Wrocławskiej to będzie zrobiony na św. Nigdy czy kiedy? No ile czasu mam oglądać tiry pod oknami na Zębcowie.

  • Może zapytaj koszykarzy z zagranicy, na których prywatny klub co roku leci ponad milion zł. To przecież inwestycja wspaniała. Inwestor popatrzy – o, tu grają w kosza na wysokim poziomie, to tu postawię fabrykę. 😀

 7. Po co jest ten wiadukt na Wrocławskiej? ZNTK już nie ma i żadnego pociągu nie widziałem od lat. Zasypać i będzie spokój.

 8. Skrzyzowanie sadowej brzozowej i wroclawskiej to absurd drogowy w ktorym w jednej chwili zielone swiatlo jest dla pojazdow i dla pieszych. Swiatla na tym skrzyzowaniu utrudniaja przejazd.

 9. Kiedy wreszcie będzie wykonana ulica łącząca ul . Paderewskiego z Wrocławską ? Teren miasto wykupiło chyba już z 20 lat temu , a samochody nadal jeżdżą po dwóch wąskich , równoległych ulicach – Langiewicza, Puławskiego oraz Klonowicza ….

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick