Spore złoża gazu w Smardowie pod Ostrowem?

3
Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo szuka właśnie złoża gazu ziemnego, które jest prawdopodobnie zlokalizowane w Smardowie w gminie Przygodzice. Wysoką wieżę widać z oddali, co wzbudza zainteresowanie mieszkańców. O tym, co tam się wydobywa krążą różne plotki.

W Smardowie plotkuje się, że wydobywa się tam ropę naftową. Nic bardziej mylnego. PGNiG szuka w ziemi „niebieskiego paliwa”. Odwiert wykonywany jest w ramach koncesji łącznej Ostrów Wielkopolski. Jak wyjaśnia spółka gazowa celem prowadzonych prac jest odkrycie złoża gazu ziemnego w otworach z czerwonego spągowca. Na podobne złoże, o podobnej strukturze natrafiono dwa lata temu w Miłosławiu.

– Planowana głębokość otworu to 1750 m. Prace wiertnicze, realizowane przez Exalo Driling S.A.(spółka z GK PGNiG), rozpoczęły się na przełomie maja i czerwca 2017 r. Wiercenie i testy potrwają łącznie ok dwóch miesięcy – tłumaczy Robert Papliński, rzecznik prasowy PGNiG.

Nieoficjalnie wiadomo, że to pokłosie prac poszukiwawczych prowadzonych na początku XX wieku przez Geofizykę Kraków. Kontraktor miał w okolicach Ostrowa Wielkopolskiego natrafić wówczas na spore złoża „błękitnego paliwa”. Nieopodal w Smardowie istnieje przynajmniej jedno sukcesywnie już odkryte i eksploatowane złoże.

redaktor wlkp24.info
tomasz.wojciechowski@tvproart.pl
dziennikarz/fotoreporter/montażysta

3 KOMENTARZE

  1. szkoda,ze przy okazji nie robiabadan wodgeotermalnych, ich temperatury i mozliwosci ich wykorzystywania …to wielkie marnotrastwo

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick