Gdzie spędzić weekend? Może z pszczołami?

0
Nadchodzący weekend zapowiada się wyjątkowo dla miłośników pszczół. W sobotę 5 sierpnia w Ośrodku Kultury Leśnej w Gołuchowie będzie obchodzony Wielki Dzień Pszczół. W niedzielę odbędzie się druga edycja Dnia Pszczoły organizowanego przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej.

Wielki Dzień Pszczół odbędzie się w gołuchowskim parku-arboretum w sąsiedztwie drewnianej chałupy na „Dybulu”, w godzinach 10.00 – 16.00.

W programie imprezy terenowa gra dydaktyczna z nagrodami, warsztaty zdobienia toreb płóciennych, bezpłatne zwiedzanie ekspozycji pszczelarskiej, demonstracja sprzętu i wyrobów na stoiskach pszczelarskich, możliwość nabycia wyrobów pszczelich oraz interesujących publikacji poświęconych znakomitym pszczelarzom oraz światowym aforyzmom na temat dobroci pszczół.

W godzinach 14.00 – 15.00 odbędzie się wykład mistrza pszczelarstwa pt.: „Produkty pszczele i ich rola w racjonalnym żywieniu człowieka”.

Jest to wydarzenie edukacyjne zwracające uwagę na potrzebę poprawy warunków życia pszczołowatych w Polsce i wzmacniające świadomość społeczną w tym zakresie. Dla uczestników tego wydarzenia przygotowano liczne atrakcje, wśród nich grę terenową z nagrodami oraz wykład „Produkty pszczele i ich rola w racjonalnym żywieniu człowieka” – mówi Barbara Czołnik z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie.

Pszczoły jako gatunek pojawiły się około 100 milinów lat temu, tworząc z zapylanymi przez nie roślinami symbiozę, która trwa do dziś, kształtując otaczający nas świat przyrody. W kulturze człowieka pszczoły obecne są od zarania dziejów. Pierwsi ludzie uprawiający gospodarkę zbieracko – łowiecką rabowali gniazda dzikich pszczół pozyskując z nich miód i bogate w białko larwy. Pierwsze miodobranie zostało uwiecznione na naskalnym malowidle w Jaskini Pajęczej w Hiszpanii, datowane jest na schyłkowy paleolit – ok. 9000 lat p.n.e.

Na pokrytych puszczą terenach dzisiejszej Polski już w starożytności miód i wosk stały się towarem o znacznej wartości, często eksportowanym na tereny Cesarstwa Rzymskiego. To prawdopodobnie w tamtym czasie rabunkowe metody zbierackie zaczęła zastępować gospodarka bartna, polegająca, oprócz pozyskiwania miodu, na tworzeniu nowych barci i zabezpieczaniu ich przed naturalnymi wrogami pszczół, ptakami i niedźwiedziami.

Rezerwat Archeologiczny w Kaliszu–Zawodziu badający aspekty życia doby wczesnego średniowiecza, od trzech lat prowadzi eksperymentalną hodowlę pszczół w kószkach – słomianych ulach w kształcie odwróconego kosza. Ule tego typu upowszechniły się wraz z osadnictwem cystersów, sprowadzonych na Ziemię Kaliską za panowania księcia Mieszka III Starego. Inspiracją do pszczelego eksperymentu był fragment plastra wosku znaleziony podczas badań archeologicznych kaliskiego grodu w okolicach kolegiaty, w której książę został pochowany.

Druga edycja Dnia Pszczoły organizowanego przez Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej w dniu 6 sierpnia od godziny 13:00 ma na celu przybliżenie odwiedzającym gościom znaczenia pszczół i ich produktów nie tylko w odległej przeszłości, ale przede wszystkim obecnie, ponieważ świadomość wpływu tych owadów na środowisko i ich produktów na zdrowie, może rozświetlić przyszłość tak, jak woskowa świeczka rozświetlała niegdyś mroki średniowiecza.

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick