DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Spacer ostrowską ulicą sprzed 100 lat. W ratuszu powstanie muzeum 3D

Od kiedy w ostrowskim ratuszu przestała funkcjonować restauracja, jego parter jest w dużej mierze niezagospodarowany. W przyszłym roku ten stan rzeczy ma się zmienić, za sprawą otwarcia muzeum 3D, które przeniesie zwiedzających do przełomu XIX i XX wieku. Był to okres, kiedy rozwój miasta nabrał znacznego przyspieszenia.

– To wtedy w śródmieściu pojawiła się pierwsza zabudowa dwu- i trzy piętrowa, powstała podstawowa infrastruktura komunalna. Nastąpił też rozwój demograficzny i Ostrów zaczął wyrastać na jedno z największych miast Wielkopolski. Przypomnę, że dopiero w 1910 r. dogniliśmy pod tym względem Krotoszyn – przybliża Witold Banach, dyrektor Muzeum Miasta Ostrowa Wielkopolskiego. – Chcemy pokazać zarówno Ostrów z początku wieku, jak i w okresie międzywojennym.

Zwiedzający zobaczą ulicę z początku XX wieku, a przy niej witryny sklepowe z ekspozycją towarów, ławki i latarnie. Ekspozycja będzie zawierała oryginalne eksponaty, a wszystko będzie spięte różnego rodzaju multimediami. 

– Staraliśmy się żeby elementy multimedialne nie atakowały nas od samego wejścia, ale żeby były raczej subtelnym dopełnieniem całej merytorycznej wartości – tłumaczy Damian Szulc, architekt, który zaprojektował muzeum.

Przygotowana zostanie sala kinowa stylizowana na dobrze znane starszym pokoleniom ostrowian kino Roma. Jego sala wyposażona będzie w 15 miejsc siedzących. Będą tu wyświetlane krótkie filmy z epoki zmontowane z archiwalnych materiałów filmowych będących w zbiorach Muzeum.

Jedną z atrakcji będzie zakład fryzjerski, w którym, za pomocą technologii kinekt, zwiedzający będą mogli w wielkoformatowym monitorze zobaczyć swoje odbicie w dowolnie wybranym stroju z epoki. Takie zdjęcie można będzie wysłać sobie pocztą elektroniczną.

Osią całego przedsięwzięcia ma być kawiarnia literacka, która poza ekspozycją będzie też prawdziwym, czynnym na co dzień lokalem, gdzie odbywać mają się też liczne imprezy kulturalne. W środku będzie można spotkać dwoje ostrowskich pisarzy – Jadwigę Żylińską oraz Gustawa Bojanowskiego.

– Przy stoliku zainstalowane zostaną figury tych dwóch postaci, które mieszkały przy tej samej ulicy (Wrocławskiej) i bardzo dobrze się znały. Kiedy się do nich zbliżymy, w przypadku Żylińskiej usłyszymy jej głos i wspomnienia, ponieważ dysponujemy takimi nagraniami. Jeżeli chodzi o Bojanowskiego podobne materiały nie istnieją, ale możemy nagrać jego utwory literackie, które są mocno związane z ostrowem – dodaje Witold Banach.

Warunek jest jeden – miasto musi pozyskać na ten cel dofinansowanie unijne w ramach Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych.

– Nasz projekt uzyskał 20 na 21 punktów, jesteśmy na drugim miejscu, tuż za powiatem kaliskim, naprawdę nie wiem co miałoby się stać, żeby to przedsięwzięcie zakończyło się niepowodzeniem – tłumaczy Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Wszystko wskazuje więc na to, że ratuszowy parter diametralnie zmieni swoje oblicze. Wartość całego projektu wraz z mediateką, która ma powstać w miejscu dawnego empiku (więcej TUTAJ), wyniesie ponad 5 mln 750 tys. zł, a 85 proc. tej kwoty ma pokryć właśnie unijna dotacja.

Wizualizacja 3D w materiale filmowym.

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz