SOR w Krotoszynie zamknięty. Pacjent z podejrzeniem koronawirusa trafi do Kalisza [AKTUALIZACJA]

0
Szpitalny Oddział Ratunkowy w Krotoszynie został zamknięty. Decyzja zapadła po tym, jak trafił tam pacjent z objawami, które mogą sugerować ewentualność zakażenia koronawirusem. Lekarze nie wykluczają jednak, że może to być zupełnie inna choroba. Pacjent trafi do kaliskiego szpitala, gdzie przejdzie badania.

Władze szpitala w Krotoszynie zdecydowały o zamknięciu SOR-u. Ma to związek z przywiezieniem tam pacjenta, którego objawy są podobne do tych, jakie występują przy zakażeniu koronawirusem. – Niewykluczone, że jest to inna infekcja. W tej chwili jest zbyt wcześnie, aby jednoznacznie to stwierdzić. Potrzebne są badania – wyjaśnia Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy krotoszyńskiej lecznicy.

Reorganizacja kaliskiego szpitala. Dyrektor wydał dwa zarządzenia

Pacjent został odizolowany i ma kontakt z ograniczoną częścią personelu. Wdrożono reżim sanitarny. Poinformowano sanepid, a także Oddział Zakaźny Wojewódzkiego Szpitala Zespolonego w Kaliszu. To właśnie tam wkrótce trafi pacjent. – Czekamy na specjalną karetkę przygotowaną do przewozu osób z podejrzeniem koronawirusa, która przetransportuje pacjenta do kaliskiego szpitala – dodaje. Tam chory ma przejść badania. Ich wyniki mają pozwolić postawić diagnozę.

Jak wynika z wywiadu przeprowadzonego z pacjentem, miał kontakt z osobą, która niedawno wróciła z zagranicy. W tej chwili stan pacjenta jest stabilny.

CZYTAJ: Żołnierze WOT z Krotoszyna objęci kwarantanną. Mieli kontakt z osobą zakażoną

W kaliskim szpitalu regularnie przeprowadzane są testy mające wykluczyć bądź potwierdzić obecność koronawirusa u pacjentów, którzy są przywożeni na Oddział Zakaźny. Jak podaje rzecznik prasowy tej placówki Paweł Gawroński, do piątkowego wieczora, u 13 przebadanych osób wykluczono obecność SARS-CoV-2. W tej chwili na oddziale przebywa 14 pacjentów. Wszyscy są w stanie dobrym i czekają na wyniki badań. Te być może będą dopiero w poniedziałek.

W sobotę ok. godz. 13.00 Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejnych kilkanaście przypadków zachorowania na koronawirusa. Jedną z osób zakażonych jest kobieta z powiatu poznańskiego, która do tej pory przebywała na kwarantannie. Obecnie znajduje się w szpitalu w Poznaniu.

CZYTAJ TEŻ: Mieszkaniec Gminy Ostrów zabrany karetką do szpitala zakaźnego

AKTUALIZACJA – 19.15
Jak informuje Sławomir Pałasz, rzecznik prasowy krotoszyńskiego szpitala, pacjent został przetransportowany na Oddział Chorób Zakaźnych do Kalisza specjalną karetką, która przyjechała z Turku. Obecnie SOR podlega dezynfencji, będzie nieczynny do godz. 21.00. Personel, który miał kontakt z chorym, według zaleceń Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Krotoszynie, podlegać będzie w najbliższych dniach nadzorowi sanitarno-epidemiologicznemu – wyjaśnia.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick