DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Smog nie ustępuje. Kolejny dzień z rakotwórczym powietrzem

PM10 i PM2,5 – co kilka dni podajemy informację o wysokim stężeniu tych mikroskopijnych pyłów. Dzisiaj w przypadku tego pierwszego norma została przekroczona o ponad 300 proc., a drugiego – jeszcze groźniejszego, bo mniejszego, przez co łatwiej wchłanianego przez organizm – o ponad 500 proc.

Osoby starsze i dzieci, osoby z chorobami serca oraz dróg oddechowych, astmatycy i inne grupy szczególnie podatne na negatywne skutki zanieczyszczenia powietrza, powinny ograniczyć spędzanie czasu na zewnątrz. Nie są zalecane aktywności na zewnątrz, np. bieganie, jazda na rowerze.

Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim apeluje o:
1. Unikanie palenia w piecach na paliwo stałe, w przypadku posiadania alternatywnego źródła ogrzewania.
2. Jeśli to możliwe, o ograniczenie ruchu samochodowego poprzez korzystanie z komunikacji publicznej

Pyły PM10 i PM 2,5 zawierają w sobie wiele groźnych dla życia i zdrowia substancji chemicznych. Wraz ze spalinami wdychamy m.in. rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, najgroźniejsze z trucizn – dioksyny, metale ciężkie, związki chloru, dwutlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla i wiele innych związków, łączących się ze sobą pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Z powodu zatrucia tymi substancjami co roku przedwcześnie umiera na świecie ponad dwa miliony ludzi. W samej Europie – ponad 350 tys., w Polsce ok. 48 000 tys. Pyły PM10 i PM 2,5 stanowią poważny czynnik chorobotwórczy, osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Nie istnieje próg stężenia, poniżej którego negatywne skutki zdrowotne wynikające z oddziaływania pyłów na zdrowie ludzi nie występują. Szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Skąd bierze się smog?

Słowo smog powstało przez połączenie dwóch angielskich słów: smoke (dym) oraz fog (mgła). Jego powstawaniu sprzyja bezwietrzna pogoda, mgła i przede wszystkim emisja pyłów pochodzących przede wszystkim ze spalania złej jakości węgla, drewna, a także śmieci, opon, gum, odpadów przemysłowych. Mamy do czynienia z niską emisją – niska nie znaczy w tym przypadku "niewielka", tylko emitowana na niskiej wysokości, poniżej 40 metrów. Są to przede wszystkim spaliny z naszych domowych pieców, które z niskich kominów trafiają wprost do naszych płuc.

Czas na zmiany

Zachęcamy do udziału w spotkaniu informacyjnym w sprawie dofinansowań do termomodernizacji budynków i wymiany pieców, które obędzie się 22 lutego o godz. 18:00 w ostrowskim Forum Synagoga. Szczegóły:

https://www.facebook.com/events/1864139190520739/

http://termo2017.pl/

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz