Smog atakuje. Wzrasta stężenie groźnych pyłów

0

Zaledwie kilka chłodniejszych dni wystarczyło, żeby powietrze nad Ostrowem Wielkopolskim wypełniło się groźnymi dla zdrowia pyłami PM2,5 i PM10. Tak wynika ze wskazań urządzenia pomiarowego, które jest zainstalowane przy ul. Długiej. Stężenie wzrasta przede wszystkim w godzinach porannych oraz wieczorem, czyli w momentach rozpalania pieców.

Pyły PM10 i PM 2,5 zawierają w sobie wiele groźnych dla życia i zdrowia substancji chemicznych. Wraz ze spalinami wdychamy m.in. rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, najgroźniejsze z trucizn – dioksyny, metale ciężkie, związki chloru, dwutlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla i wiele innych związków, łączących się ze sobą pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Z powodu zatrucia tymi substancjami co roku przedwcześnie umiera na świecie ponad dwa miliony ludzi. W samej Europie – ponad 350 tys. Pyły PM10 i PM 2,5 stanowią poważny czynnik chorobotwórczy, gdyż osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Nie istnieje próg stężenia, poniżej którego negatywne skutki zdrowotne wynikające z oddziaływania pyłów na zdrowie ludzi nie występują. Szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Trujemy się przede wszystkim niskiej jakości węglem, ale nie tylko. Równie niebezpieczne jest palenie drewnem, a zdecydowanie największe spustoszenie sieją spaliny powstałe z różnego rodzaju śmieci czy odpadów produkcyjnych.

Ostrowskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Wielkopolsce. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2015, dopuszczalne stężenie szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 w Grodzie nad Ołobokiem zostało przekroczone 81 razy. Gorzej było tylko w Nowym Tomyślu – 85 przekroczeń.

Niestety, w tym roku statystyki mogą być podobne. Dopuszczalne dobowe stężenie pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, w przypadku pyłu PM2,5 wartość graniczna to 25 µg/m3. Jak pokazują odczyty zarejestrowane przez miernik zlokalizowany przy ul. Długiej w Ostrowie Wielkopolskim, zapylenie wzrasta. 20 września wskazania były jeszcze optymistyczne, w kolejnych dwóch dniach krzywa poszybowała w górę. 21 września stężenie PM10 wynosiło 61 µg/m3, PM2,5 – 52 µg/m3.

Wieczorem normy zostały przekroczone blisko pięciokrotnie. Nie lepiej było 22 września o poranku. Cały czas mówimy o wąskim obszarze i danych z jednego urządzenia pomiarowego. Miernik zamontował na swojej posesji jeden z mieszkańców. Dane uzyskiwane w ten sposób są wiarygodne – tego typu urządzenia pokazują wyniki bardzo zbliżone do profesjonalnego sprzętu stosowanego np. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Właściciel miernika nie ma wątpliwości – największym problemem jest nasza świadomość, a raczej jej brak: – Nad ranem w całej okolicy śmierdziało paloną gumą, najprawdopodobniej ktoś palił opony. Jak pokazują odczyty, stężenie pyłów wystrzeliło wtedy w górę. W takich momentach można załamać ręce, sami skazujemy się na wdychanie trucizny.

O ekologiczną edukację ostrowian zadbać chcą urzędnicy. Miasto rozpoczęło akcję „Ostrów smogowi mówi NIE”.

Kampania prowadzona będzie wielotorowo. To bilbordy na ulicach, banery w miejscach użyteczności publicznej – takich jak place zabaw, boiska, szkoły. To także ulotki z informacjami o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niska emisja i wiele innych. Działamy szeroko i wielotorowo, by dotrzeć i przekonać jak największą liczbę mieszkańców. Musimy dostrzegać wokół siebie nieodpowiedzialne zachowania i reagować na nie. To jedno z zadań akcji. Kolejnym jest edukacja i to także naszych młodych mieszkańców, by zachowań ekologicznych uczyć już od najmłodszych lat – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Plakaty informujące o akcji zostaną umieszczone także w miejskich autobusach oraz na przystankach. Będą widoczne także na słupach ogłoszeniowych Ostrowskiego Centrum Kultury, a Spółdzielnia Mieszkaniowa rozwiesi plakaty w blokach.

Bardzo fajnym elementem kampanii będą kartki pocztowe z przesłaniem do naszych sąsiadów. Jeśli zobaczymy, że nasi sąsiedzi używają do palenia w piecach śmieci możemy im taką kartkę wrzucić do skrzynki pocztowej – dodaje Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

Graficznym motywem przewodnim kampanii są kolorowe dłonie chroniące miasto przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń powietrza.

Przemysław Ciupka
redaktor wlkp24.info
poczta@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick