DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Smog atakuje. Wzrasta stężenie groźnych pyłów

Zaledwie kilka chłodniejszych dni wystarczyło, żeby powietrze nad Ostrowem Wielkopolskim wypełniło się groźnymi dla zdrowia pyłami PM2,5 i PM10. Tak wynika ze wskazań urządzenia pomiarowego, które jest zainstalowane przy ul. Długiej. Stężenie wzrasta przede wszystkim w godzinach porannych oraz wieczorem, czyli w momentach rozpalania pieców.

Pyły PM10 i PM 2,5 zawierają w sobie wiele groźnych dla życia i zdrowia substancji chemicznych. Wraz ze spalinami wdychamy m.in. rakotwórcze wielopierścieniowe węglowodory aromatyczne, najgroźniejsze z trucizn – dioksyny, metale ciężkie, związki chloru, dwutlenki siarki, tlenki azotu, tlenki węgla i wiele innych związków, łączących się ze sobą pod wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych.

Z powodu zatrucia tymi substancjami co roku przedwcześnie umiera na świecie ponad dwa miliony ludzi. W samej Europie – ponad 350 tys. Pyły PM10 i PM 2,5 stanowią poważny czynnik chorobotwórczy, gdyż osiadają na ściankach pęcherzyków płucnych utrudniając wymianę gazową, powodują podrażnienie naskórka i śluzówki, zapalenie górnych dróg oddechowych oraz wywołują choroby alergiczne, astmę, nowotwory płuc, gardła i krtani. Nie istnieje próg stężenia, poniżej którego negatywne skutki zdrowotne wynikające z oddziaływania pyłów na zdrowie ludzi nie występują. Szczególnie narażone na negatywne oddziaływanie pyłów są osoby starsze, dzieci oraz osoby cierpiące na choroby dróg oddechowych i układu krwionośnego.

Trujemy się przede wszystkim niskiej jakości węglem, ale nie tylko. Równie niebezpieczne jest palenie drewnem, a zdecydowanie największe spustoszenie sieją spaliny powstałe z różnego rodzaju śmieci czy odpadów produkcyjnych.

Ostrowskie powietrze należy do najbardziej zanieczyszczonych w Wielkopolsce. Według danych Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska za rok 2015, dopuszczalne stężenie szkodliwego dla zdrowia pyłu PM10 w Grodzie nad Ołobokiem zostało przekroczone 81 razy. Gorzej było tylko w Nowym Tomyślu – 85 przekroczeń.

Niestety, w tym roku statystyki mogą być podobne. Dopuszczalne dobowe stężenie pyłu PM10 wynosi 50 µg/m3, w przypadku pyłu PM2,5 wartość graniczna to 25 µg/m3. Jak pokazują odczyty zarejestrowane przez miernik zlokalizowany przy ul. Długiej w Ostrowie Wielkopolskim, zapylenie wzrasta. 20 września wskazania były jeszcze optymistyczne, w kolejnych dwóch dniach krzywa poszybowała w górę. 21 września stężenie PM10 wynosiło 61 µg/m3, PM2,5 – 52 µg/m3.

Wieczorem normy zostały przekroczone blisko pięciokrotnie. Nie lepiej było 22 września o poranku. Cały czas mówimy o wąskim obszarze i danych z jednego urządzenia pomiarowego. Miernik zamontował na swojej posesji jeden z mieszkańców. Dane uzyskiwane w ten sposób są wiarygodne – tego typu urządzenia pokazują wyniki bardzo zbliżone do profesjonalnego sprzętu stosowanego np. przez Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska.

Właściciel miernika nie ma wątpliwości – największym problemem jest nasza świadomość, a raczej jej brak: – Nad ranem w całej okolicy śmierdziało paloną gumą, najprawdopodobniej ktoś palił opony. Jak pokazują odczyty, stężenie pyłów wystrzeliło wtedy w górę. W takich momentach można załamać ręce, sami skazujemy się na wdychanie trucizny.

O ekologiczną edukację ostrowian zadbać chcą urzędnicy. Miasto rozpoczęło akcję „Ostrów smogowi mówi NIE”.

Kampania prowadzona będzie wielotorowo. To bilbordy na ulicach, banery w miejscach użyteczności publicznej – takich jak place zabaw, boiska, szkoły. To także ulotki z informacjami o zagrożeniach, jakie niesie za sobą niska emisja i wiele innych. Działamy szeroko i wielotorowo, by dotrzeć i przekonać jak największą liczbę mieszkańców. Musimy dostrzegać wokół siebie nieodpowiedzialne zachowania i reagować na nie. To jedno z zadań akcji. Kolejnym jest edukacja i to także naszych młodych mieszkańców, by zachowań ekologicznych uczyć już od najmłodszych lat – przekonuje Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Plakaty informujące o akcji zostaną umieszczone także w miejskich autobusach oraz na przystankach. Będą widoczne także na słupach ogłoszeniowych Ostrowskiego Centrum Kultury, a Spółdzielnia Mieszkaniowa rozwiesi plakaty w blokach.

Bardzo fajnym elementem kampanii będą kartki pocztowe z przesłaniem do naszych sąsiadów. Jeśli zobaczymy, że nasi sąsiedzi używają do palenia w piecach śmieci możemy im taką kartkę wrzucić do skrzynki pocztowej – dodaje Wojciech Białas, prezes Miejskiego Zakładu Zieleni.

Graficznym motywem przewodnim kampanii są kolorowe dłonie chroniące miasto przed zgubnym wpływem zanieczyszczeń powietrza.

Przemysław Ciupka

Napisz do autora

Skomentuj ten wpis jako pierwszy!

Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz