Sklepy budowlane zostają zamknięte. Rozszerzona formuła kwarantanny – nowe ograniczenia w Polsce

15
Premier Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia przedstawili kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. To między innymi ograniczenia liczby osób w sklepach do trzech na jedną kasę. W weekendy zostają zamknięte sklepy budowlane. Odwołane zostają także wszelkie zbędne zabiegi rehabilitacyjne, a także rozszerzona zostaje formuła kwarantanny.

Wprowadzone zostają ograniczenia dostępu do parków, bulwarów i miejsc rekreacji. – Zamknięte zostaną wszystkie punkty fryzjerskie, kosmetyczne, studia tatuażu. Wprowadzony zostaje także limit w sklepach – 3 osoby na jedną kasę.W urzędach pocztowych jest limit ograniczony do dwóch osób na okienko. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą – informuje premier Mateusz Morawiecki.

Ograniczenia liczby osób dotyczą także bazarów i targowisk. Tu także mogą przebywać maksymalnie trzy osoby. Wprowadzony zostaje także obowiązek nakładania rękawiczek przez klientów przed wejściem do sklepów. Zdecydowano także o zamknięciu sklepów kolejnych branży. – W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Sklepy spożywcze, drogerie, apteki zostają otwarte – ogłosił Morawiecki.

Apteki oraz drogerie w godzinach od 10.00 do 12.00 będą otwarte jedynie dla osób starszych, czyli tych powyżej 65 roku życia. Jeśli senior będzie chciał skorzystać z tych punktów w innych godzinach, nie będzie mu to zabronione. Wyznaczone dwie godziny w ciągu dnia mają dać pewność osobom starszym, że nie spotkają nikogo młodszego, który mógł np. mieć kontakt z osobą zakażoną.

Nowe obowiązki zostały nałożone na zakłady pracy. – Trzeba zorganizować pracę w taki sposób, by pracownicy zachowali dystans oraz muszą zostać zapewnione środki do dezynfekcji – mówił premier. Zamknięte zostają wszystkie hotele i miejsca noclegowe. Wyjątkiem są budynki przeznaczone na miejsce do kwarantanny.

Premier wprowadza także rozszerzoną formułę kwarantanny. – Osoby w kwarantannie od wtorku (31.03) albo będą poddana całkowitej izolacji albo decydują się na zostanie w domu. Wtedy cała rodzinna zostaje poddana kwarantannie – mówił Morawiecki.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. O czym my tu mówimy, jeśli np. z ZUS, na zapytanie o możliwość przesłania formularzy zdalnie, otrzymujemy pismo:

  „Wniosek wysłany do nas mailem, nie jest wnioskiem, na podstawie którego możemy przyznać świadczenie. Aby uzyskać prawo do jednorazowego odszkodowania, należy złożyć wniosek w odpowiedni sposób, tj. wysłać pocztą lub dostarczyć do placówki ZUS. W obecnej sytuacji w placówkach ZUS zostały wydzielone specjalne strefy, w których umieszczone są skrzynki na dokumenty. Do tych skrzynek można złożyć dokumenty bez kontaktu z pracownikiem ZUS.”

  Czy Rząd żyje w innej rzeczywistości niż urzędnicy i petenci?

 2. A gdzie policja pilnuje nieletnich co chodzą w grupach po parkach i w różne inne miejsca zakamarki i pala papierosy i spożywają alkohol?

 3. Z targowiskami , to jakiś żart ? Czy niedoprecyzowane ? 3 osoby na targowisku ? Teraz podejdź do babci ze wsi i powiedz ,że proszę opuścić targowisko bo są już 3 osoby!! Trup by się kładł gęsto..

 4. Powinny na tydzień dwa być zamknięte wszystkie zakłady pracy.Produkcja.Tam pracuje najwięcej osób na halach i jest największe zagrożenie. Sklepy tez powinny być zamknięte przez tydzień w tym najgorszym czasie.Tyle ludzie by sobie zrobili zakupy żeby mieć co jeść przez tydzień.A nie codziennie na zakupy …bo jest otwarte.

 5. Powinny na tydzień dwa być zamknięte wszystkie zakłady pracy.Produkcja.Tam pracuje najwięcej osób na halach i jest największe zagrożenie. Sklepy tez powinny być zamknięte przez tydzień w tym najgorszym czasie.Tyle ludzie by sobie zrobili zakupy żeby mieć co jeść przez tydzień.A nie codziennie na zakupy …bo jest otwarte.Każdy by sobie dał radę.Było by bezpieczniej.

 6. „Odwołane zostają także wszelkie zbędne zabiegi rehabilitacyjne” Które zabiegi rehabilitacyjne są zbędne?? Co to za bełkot!? Ktoś poddaje się rehabilitacji dla przyjemności, dla zabawy, rozrywki? :/

  • Te, które nie wymagają natychmiastowej rehabilitacji i można odwlec w czasie. Wcześniej była już wypowiedź na ten temat.

 7. – W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Sklepy spożywcze, drogerie, apteki zostają otwarte – ogłosił Morawiecki

 8. Niestety ale wszystko powinno być zatrzymane, cała Polska, Europa i cały świat powinien stanąć na 14 dni aby to zatrzymać. Praca u prywaciarzy na produkcji nadal będzie taka jaka była – czyli zero higieny, zero płynu do dezynfekcji. Jak tyle lat sanepid nie zamknąl to teraz zamknie może zdalnie ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick