Sklepy budowlane zostają zamknięte. Rozszerzona formuła kwarantanny – nowe ograniczenia w Polsce

15
Premier Mateusz Morawiecki oraz Łukasz Szumowski, Minister Zdrowia przedstawili kolejne ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. To między innymi ograniczenia liczby osób w sklepach do trzech na jedną kasę. W weekendy zostają zamknięte sklepy budowlane. Odwołane zostają także wszelkie zbędne zabiegi rehabilitacyjne, a także rozszerzona zostaje formuła kwarantanny.

Wprowadzone zostają ograniczenia dostępu do parków, bulwarów i miejsc rekreacji. – Zamknięte zostaną wszystkie punkty fryzjerskie, kosmetyczne, studia tatuażu. Wprowadzony zostaje także limit w sklepach – 3 osoby na jedną kasę.W urzędach pocztowych jest limit ograniczony do dwóch osób na okienko. Osoby niepełnoletnie mogą przebywać w przestrzeni publicznej tylko z osobą dorosłą – informuje premier Mateusz Morawiecki.

Ograniczenia liczby osób dotyczą także bazarów i targowisk. Tu także mogą przebywać maksymalnie trzy osoby. Wprowadzony zostaje także obowiązek nakładania rękawiczek przez klientów przed wejściem do sklepów. Zdecydowano także o zamknięciu sklepów kolejnych branży. – W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Sklepy spożywcze, drogerie, apteki zostają otwarte – ogłosił Morawiecki.

Apteki oraz drogerie w godzinach od 10.00 do 12.00 będą otwarte jedynie dla osób starszych, czyli tych powyżej 65 roku życia. Jeśli senior będzie chciał skorzystać z tych punktów w innych godzinach, nie będzie mu to zabronione. Wyznaczone dwie godziny w ciągu dnia mają dać pewność osobom starszym, że nie spotkają nikogo młodszego, który mógł np. mieć kontakt z osobą zakażoną.

Nowe obowiązki zostały nałożone na zakłady pracy. – Trzeba zorganizować pracę w taki sposób, by pracownicy zachowali dystans oraz muszą zostać zapewnione środki do dezynfekcji – mówił premier. Zamknięte zostają wszystkie hotele i miejsca noclegowe. Wyjątkiem są budynki przeznaczone na miejsce do kwarantanny.

Premier wprowadza także rozszerzoną formułę kwarantanny. – Osoby w kwarantannie od wtorku (31.03) albo będą poddana całkowitej izolacji albo decydują się na zostanie w domu. Wtedy cała rodzinna zostaje poddana kwarantannie – mówił Morawiecki.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

15 KOMENTARZE

 1. 9
  2

  O czym my tu mówimy, jeśli np. z ZUS, na zapytanie o możliwość przesłania formularzy zdalnie, otrzymujemy pismo:

  „Wniosek wysłany do nas mailem, nie jest wnioskiem, na podstawie którego możemy przyznać świadczenie. Aby uzyskać prawo do jednorazowego odszkodowania, należy złożyć wniosek w odpowiedni sposób, tj. wysłać pocztą lub dostarczyć do placówki ZUS. W obecnej sytuacji w placówkach ZUS zostały wydzielone specjalne strefy, w których umieszczone są skrzynki na dokumenty. Do tych skrzynek można złożyć dokumenty bez kontaktu z pracownikiem ZUS.”

  Czy Rząd żyje w innej rzeczywistości niż urzędnicy i petenci?

 2. 7
  1

  A gdzie policja pilnuje nieletnich co chodzą w grupach po parkach i w różne inne miejsca zakamarki i pala papierosy i spożywają alkohol?

 3. 2
  2

  Z targowiskami , to jakiś żart ? Czy niedoprecyzowane ? 3 osoby na targowisku ? Teraz podejdź do babci ze wsi i powiedz ,że proszę opuścić targowisko bo są już 3 osoby!! Trup by się kładł gęsto..

 4. 4
  5

  Powinny na tydzień dwa być zamknięte wszystkie zakłady pracy.Produkcja.Tam pracuje najwięcej osób na halach i jest największe zagrożenie. Sklepy tez powinny być zamknięte przez tydzień w tym najgorszym czasie.Tyle ludzie by sobie zrobili zakupy żeby mieć co jeść przez tydzień.A nie codziennie na zakupy …bo jest otwarte.

 5. 2
  7

  Powinny na tydzień dwa być zamknięte wszystkie zakłady pracy.Produkcja.Tam pracuje najwięcej osób na halach i jest największe zagrożenie. Sklepy tez powinny być zamknięte przez tydzień w tym najgorszym czasie.Tyle ludzie by sobie zrobili zakupy żeby mieć co jeść przez tydzień.A nie codziennie na zakupy …bo jest otwarte.Każdy by sobie dał radę.Było by bezpieczniej.

 6. 3
  2

  „Odwołane zostają także wszelkie zbędne zabiegi rehabilitacyjne” Które zabiegi rehabilitacyjne są zbędne?? Co to za bełkot!? Ktoś poddaje się rehabilitacji dla przyjemności, dla zabawy, rozrywki? :/

  • Te, które nie wymagają natychmiastowej rehabilitacji i można odwlec w czasie. Wcześniej była już wypowiedź na ten temat.

 7. – W weekendy zostaną zamknięte wszystkie sklepy budowlane. Sklepy spożywcze, drogerie, apteki zostają otwarte – ogłosił Morawiecki

 8. Niestety ale wszystko powinno być zatrzymane, cała Polska, Europa i cały świat powinien stanąć na 14 dni aby to zatrzymać. Praca u prywaciarzy na produkcji nadal będzie taka jaka była – czyli zero higieny, zero płynu do dezynfekcji. Jak tyle lat sanepid nie zamknąl to teraz zamknie może zdalnie ?

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick