Skąd się wzięła szopka bożonarodzeniowa?[WIDEO]

0
Szopki bożonarodzeniowe to ważny symbol świąt Narodzenia Pańskiego. Przedstawiają wyobrażenie miejsca narodzin Syna Bożego. Najwięcej informacji na ten temat znaleźć można w Ewangeliach św. Marka oraz św. Mateusza. A skąd wywodzi się ta tradycja i który święty ją zapoczątkował? O tym w materiale wideo na wlkp24.info opowiada ks. Marcin Taisner, proboszcz parafii pw. NWM Nieustającej Pomocy w Przygodzicach.

Szacuje się, że tradycja budowania szopek bożonarodzeniowych narodziła się w IV wieku. Wtedy cesarzowa Helena nakazała w betlejemskiej grocie zbudowanie marmurowego żłobka.

Tradycję żywej szopki zapoczątkował natomiast św. Franciszek z Asyżu. Zakonnik chciał przybliżyć lokalnej społeczności tajemnicę narodzin Jezusa. Choć święty Franciszek zmarł kilka lat później, to tradycja bożonarodzeniowej szopki rozprzestrzeniła się po całej Europie i wszystkich kontynentach.

Wśród współczesnych szopek możemy znaleźć zarówno te z tradycyjnymi figurkami, instalacje ruchome, stajenki, w których znajdują się żywe zwierzęta, jak również całe przedstawienia historii betlejemskiej odgrywane przez ludzi.

redaktor wlkp24.info
aleksandra.barczak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick