W Sieroszewicach łamią rozporządzenie rządu? Wyjaśniamy

1
Fot. Annie Spratt / Unsplash
Pojawiły się wątpliwości dotyczące pracy nauczycieli w czasie zawieszenia zajęć szkolnych. Jeden z naszych Czytelników doszukiwał się nawet złamania rozporządzenia rządu przez władze gminy Sieroszewice. Wyjaśniamy, jak ma wyglądać praca nauczycieli w najbliższych kilkunastu dniach.

Jeden z Czytelników portalu wlkp24.info zwrócił się do nas z opisem sytuacji, która – jego zdaniem – miała mieć miejsce w gminie Sieroszewice, a która – jak napisał – jest niezgodna z postanowieniem rządu: „Wójt gminy Sieroszewice podjął uchwałę zmuszającą wszystkich nauczycieli do bezwzględnej obecności od poniedziałku w pracy. Jest to łamanie rozporządzenia rządu” – napisał do nas Czytelnik portalu wlkp24.info.

CZYTAJ: Pierwszy potwierdzony przypadek koronawirusa w Krotoszynie

Sprawdziliśmy zatem u źródła, czy rzeczywiście gminne władze posunęły się za daleko i wymagają od nauczycieli rzeczy, których rząd nie oczekuje. – Na spotkaniu z dyrektorami powiedziałem, że zgodnie z rozporządzeniem ministra nauczyciele są do dyspozycji, czyli w gotowości i to dyrektorzy będą decydować o ich pracy w trakcie zawieszenia zajęć. Z uchwały wynika, że administracja i pracownicy niepedagogiczni będą pracować w czasie, kiedy zajęcia w szkołach są odwołane, a nauczyciele mają przebywać w domu i być w gotowości do pracy – podkreślił w rozmowie z portalem Anatol Piaskowski, wójt gminy Sieroszewice. W godzinach pracy nauczyciele mogą kontaktować się z uczniami, przesyłać lekcje do odrobienia, wysyłać zadania, prowadzić wideolekcje czy korzystać razem z nimi z e-podręczników – dodał włodarz, podkreślając jednocześnie, że nie wymaga obecności nauczycieli w szkole.

O tym, jakie możliwości mają nauczyciele, aby zlecać i kontrolować pracę uczniów w okresie zawieszenia zajęć szkolnych, mówił na konferencji prasowej Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski. – Do tej pory szkoła kojarzyła nam się z klasą i budynkiem. Dziś niejako przymusowo zaczynamy także w sposób masowy korzystać z możliwości technologicznych, które się pojawiły. I mamy nadzieję, że dzięki temu szkoła też technologicznie się zmieni – wyjaśnił.

Konferencja prasowa nt. nauki zdalnej

🎥 NA ŻYWO: Konferencja prasowa ministra edukacji narodowej Dariusza Piontkowskiego, ministra cyfryzacji Marka Zagórskiego oraz Dyrektor Departamentu GovTech Polska w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Justyny Orłowskiej.

Opublikowany przez Kancelaria Premiera Piątek, 13 marca 2020

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

  1. Może MEN wyjaśni w jakież to narzędzia technologiczne wyposażył nauczycieli? Laptopy? Tablety? Smatfony? Oprogramowanie? Szkolenia w tym zakresie??

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick