Sejm przyjął projekt zmian w kodeksie wyborczym. Ptak i Wójciki komentują

0
Do komisji nadzwyczajnej trafił projekt Prawa i Sprawiedliwości dotyczący zmian w kodeksie wyborczym. Sejm nie wyraził zgody na jego odrzucenie, o który wnioskowała ogólnie mówiąc – opozycja, czyli posłowie Platformy Obywatelskiej, PSL, Nowoczesnej, koła Unia Europejska Demokratów i znaczna część polityków Kukiz'15.

Zmiany w kodeksie wyborczym podważyło 199 osób, większość w liczbie 235 posłów nie zgodziła się odrzucać projektu. Opozycja zarzucała PiS upartyjnienie wyborów, a poseł PO Jacek Protas pytał: – Dlaczego manipuluje się przy ordynacji na krótko przed wyborami?

Nowy kodeks wyborczy miałby zakładać przede wszystkim dwukadencyjność wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. W planach jest też likwidacja jednomandatowych okręgów wyborczych (tzw. JOW-ów) w wyborach do rad gmin. Zmniejszyć miałaby się liczba mandatów w okręgach wyborczych do rad powiatów i sejmików województw. Politycy obecnego rządy planują też reformę Państwowej Komisji Wyborczej. Eksperci politologii twierdzą, że zmiany mogłyby doprowadzić do paraliżu prawidłowości najbliższych wyborów samorządowych zaplanowanych jesienią 2018 roku.

W ostatnim wydaniu magazynu publicystycznego Telewizji Proart „Prosto w oczy” politolodzy prof. Arkadiusz Ptak i Jerzy Wójcicki dyskutowali na temat ordynacji wyborczej. Ten pierwszy zabierał głos nie tylko jako znawca polityki, ale samorządowiec z miasta i gminy Pleszew. Fragment rozmowy w załączonym materiale filmowym.

redaktor wlkp24.info
paulina.szczepaniak@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick