DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst
DODAJ MATERIAŁ dodaj wideo, zdjęcie, tekst

Ten artykuł jest wyświetlany w trybie archiwalnym, co może skutkować nieprawidłowym wyświetlaniem niektórych elementów.

Rząd skraca kwarantannę. To jedna ze zmian w walce z pandemią

Rząd wprowadza zmiany w walce z pandemią koronawirusa, a dokładnie mówiąc, z piątą falą, która przybiera na sile. Omikron jest dużo bardziej zaraźliwy od poprzednich odmian COVID-19. Efektem tego jest lawinowy wzrost zakażeń w ostatnich dniach. W piątek odnotowano 36 665 nowych przypadków w skali kraju. W naszym regionie jest to ponad 360 przypadków i dziewięć ofiar śmiertelnych.

Podczas konferencji prasowej ogłoszono kilka zmian, które wejdą w życie jako odpowiedź na rosnącą liczbę zakażonych. „Będziemy przygotowywać kolejne łóżka covidowe w szpitalach. Dziś zmniejsza się liczba zajętych łóżek, ale spodziewamy się, że za 7 do 10 dni to się zmieni” – powiedział premier Mateusz Morawiecki.

Zwiększanie bazy łóżkowej rozłożono na trzy etapy:

  • I etap: do 40 tysięcy łóżek,
  • II etap: do 60 tysięcy,
  • III etap: hospitalizacja w każdym szpitalu w kraju (szpitale przekształcane w miarę zapotrzebowania).

Od 27 stycznia w każdej aptece mają być dostępne darmowe testy antygenowe. „Musimy postawić duży akcent w obszarze ograniczenia kontaktów – stąd zalecenie pracy zdalnej tam, gdzie tylko można” – podkreślił.

Rząd postanowił skrócić kwarantannę dla osób z pozytywnym wynikiem badana na obecność koronawirusa. Teraz będzie ona obowiązywać do 7 dni. Jednocześnie przypomniano, że „80 do 90 procent zgonów dotyczy osób niezaszczepionych. Szczepionki zwiększają 10-krotnie szanse na przeżycie w przypadku mutacji omikron”. Ministerstwo poinformowało, że skrócona kwarantanna „obejmie wszystkie osoby kierowane na nią od 24.01. Nie dotyczy to więc osób, które już są na kwarantannie”.

Szef resortu zdrowia odniósł się natomiast do rosnącej liczby zakażeń w piątej fali pandemii. „Mamy za sobą tydzień eksplozji pandemii. Pokonaliśmy smutne rekordowe wyniki, jeżeli chodzi o liczbę zakażeń koronawirusem. Patrząc na dzisiejsze statystyki, jest ryzyko, że w kolejnych dniach przekroczone będzie 40 tys.” – wyjaśnił Adam Niedzielski. „Najbliższe tygodnie pokażą, jak rosnąca liczba zakażeń przełoży się na skalę hospitalizacji. Zdecydowanie mniej osób potrzebujących opieki szpitalnej jest w krajach, w których liczba osób zaszczepionych jest wysoka” – dodał.

Minister Niedzielski zdradził, że rząd ma przygotowanych kilka scenariuszy na pogarszającą się sytuację epidemiczną w kraju. Najkorzystniejsze zakładają, że apogeum zakażeń sięgnie 60 tysięcy dziennie. Najgorsze, że ta liczba wzrośnie do 140 tysięcy. Z informacji przekazanych przez resort wynika, że wspomniane apogeum może nastąpić w połowie lutego lub na początku marca.

Szybszy dostęp do lekarzy to propozycja dla seniorów, którzy – jeśli otrzymają pozytywny test, będą mogli zostać przebadani w ciągu 48 godzin (również w domu przez lekarza pierwszego kontaktu). Ma to dotyczyć osób powyżej 60. roku życia.

Także w obszarze funkcjonowania liczby zespołów ratownictwa medycznego rząd planuje wprowadzić zmiany. Do funkcjonujących 68 zespołów karetek mają dołączyć kolejne w liczbie 95. W przyszłości – w razie potrzeby – miałoby zostać uruchomionych także 130 Zespołów Transportu Sanitarnego COVID. Rząd jednak nie zdradził szczegółów, kto miałby nimi jeździć.

Napisz do autora

Komentarze (5)
  • P
    P.

    piątek, 21 stycznia, 2022

    Ale mi też obostrzenia śmiech. Darmowe testy. Poleca się badać. Jak lekarze zaczną jeździć do seniorów po 60 tym roku życia to lekarzy będzie brakować.

    Odpowiedz
  • M
    Miastowy

    piątek, 21 stycznia, 2022

    Wtedy było mniej zakażeń. I latanie. Zamykanie lasów, sklepów, co się dało. Teraz więcej i co nic. Nie mogą już sobie pozwolić na takie coś. Nie stac ich. Śmieszne to wszystko.

    Odpowiedz
  • J
    Jann

    piątek, 21 stycznia, 2022

    Skończyły się pieniążki z funduszy celowych,poprzednicy zostawili uszczelniony wat ,pieniądze z uni!!!!!można było szastać kraść logdowny robić by ludzie nie protestowali.Teraz ta zła UE Barbażyńcą kasy nie da i Kwik A kary jeszcze inflacja dwucyfrowa tak się kończą rządy populistów frustratów demagogów i pospolitych kłamców!!!!

    Odpowiedz
  • R
    Rozbawiony

    sobota, 22 stycznia, 2022

    Walka z pandemią, to teraz skracanie kwarantanny, buhahaha co za głupki. Jak długo jeszcze będą się ośmieszać?

    Odpowiedz
  • A
    Anonim

    sobota, 22 stycznia, 2022

    walka z epidemią to skracanie kwarantanny ? od kiedy ?chyba napędzenie epidemii. Chyba rację miał poseł Braun że ci ludzie z rządu za to odpowiedzą, to jest morderstwo narodu w białych rekawiczkach

    Odpowiedz
Dołącz do dyskusji
Dodaj swój komentarz