Rusza kolejny etap prac związanych z rewitalizacją Parku Radolińskich. Co zmieni się tym razem?

1
Fot. jarocin.pl
Ponad 100 000 kwiatów, 10 000 krzewów i 770 drzew pojawi się w tym roku w Parku Radolińskich w Jarocinie. Właśnie rusza kolejny etap rewitalizacji. Po jego zakończeniu wygląd zielonych płuc miasta ma coraz bardziej przypominać ten widoczny dotychczas jedynie na wizualizacjach.

Wraz z początkiem wiosny wznawiane są prace związane z dalszą częścią rewitalizacji Parku Radolińskich w Jarocinie. Inwestycja podzielona na etapy jest prowadzona od kilku lat. Najpierw przyjrzano się drzewom i wycięto dziką roślinność, która urosła w ostatnich dziesięcioleciach. Następnie oczyszczono stawy, przebudowano kanał przepływającej przez park Lipinki, a równolegle trwały prace związane z rewitalizacją elewacji Pałacu Radolińskich. Wyburzono też legendarny amfiteatr. Nieopodal niego ma wkrótce powstać nowy. Początek prac w tym zakresie zaplanowano na lipiec.

CZYTAJ: Projekt – czas, start! Zapłacą za sterylizację i kastrację psów i kotów

Wcześniej, a więc w maju i czerwcu zaczną powstawać nowe nawierzchnie, będą też miały miejsce kolejne nasadzenia drzew, krzewów i bylin oraz pojawią się nowe ławki wpisujące się w małą architekturę miejską zastosowaną już w innych miejscach miasta. Teren parku został przekazany wykonawcy 12 maja. Przetarg wygrała firma Garden Designers z Lublina. Posadzonych zostanie ponad 770 nowych drzew. W większości będą to graby pospolite. Dzięki temu odtworzona ma zostać prawidłowa forma historycznej alei grabowej. Oprócz nich pojawią się też drzewa iglaste w tym świerki pospolite, sosny pospolite i daglezje zielone.

Posadzonych zostanie także ponad 10 000 krzewów (m.in. jaśminowce wonne, lilaki pospolite, ligustry pospolite, różaneczniki i hortensje) oraz ponad 100 000 bylin, roślin cebulowych i pnących. Pojawią się także rośliny wodne, ale założone zostaną również nowe trawniki i łąki kwietne, a na tarasie za pałacem powstanie ogród różany ogrodzony bukszpanem.

ZOBACZ: Strażacy z Raszkowa potrzebują nowych strojów. Możesz pomóc!

Jak podkreślają przedstawiciele gminy, zmieni się infrastruktura. Dotychczasowe alejki pokryte ziemią, teraz będą wyłożone kamienną kostką bądź wysypane kruszywem mineralnym. Pojawią się też ławki, kosze na śmieci i stojaki na rowery.

Rewitalizacja ma się zakończyć w kwietniu 2021 roku.

sebastian.matyszczak@tvproart.pl

1 KOMENTARZ

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick