Akcja „Znicz”. Policjanci apelują o ostrożność!

0
Lepiej dojechać później niż wcale - z takim nastawieniem powinni ruszać kierowcy, którzy w planach mają podróż do rodziny w innej miejscowości, czy nawet części kraju. Od 1 listopada trwa coroczna akcja "Znicz", a policjanci z Wydziału Ruchu Drogowego będą kontrolować podróżujących. Akcja potrwa do 4 listopada.

Policjanci z całego kraju apelują o ostrożność zarówno kierowców, jak i pieszych czy rowerzystów. – Policjanci będą sprawdzać stan trzeźwości, zmęczenie kierowców, stan techniczny pojazdu oraz to, czy wszyscy są zapięci w pasy bezpieczeństwa. Kierowcy proszeni są tradycyjnie o zdjęcie nogi z gazu. Prędkość to jest często to, co gubi kierowców i jest powodem wielu zdarzeń – mówi asp. Agnieszka Zaworska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Jarocinie.

O czujność i rozwagę proszeni są też piesi, którzy będą zmierzać na cmentarze także po zmroku. – Przechodzimy w miejscach do tego przeznaczonych. W miejscach nieoświetlonych, poza miastem, miejscach gdzie nie ma chodników piesi muszą mieć na sobie odblaski. Bez nich są dla kierowcy kompletnie niewidoczni – dodaje Zaworska.

Parkując przy cmentarzach pamiętajmy też o złodziejach, dla których święta i ludzkie roztargnienie to okazja do kradzieży. – Nie zostawiajmy w swoich samochodach wartościowych rzeczy, pieniędzy, dokumentów. Także będąc przy grobach nie odkładajmy torebek, czy cennych rzeczy na bok. Takie okazje kuszą kieszonkowców i możemy paść ich ofiarą – przestrzega asp. Monika Kołaska, oficer prasowy Komendy Powiatowej Policji w Pleszewie.

Podczas zeszłorocznej akcji Znicz na terenie Polski doszło do 408 wypadków, w których zginęło 50 osób a 502 zostało ranne. Przeprowadzone przez policjantów badania stanu trzeźwości pozwoliły na wyeliminowanie z ruchu 1299 nietrzeźwych kierujących.

redaktor wlkp24.info
ewa.pieczynska@tvproart.pl

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick