Rowerem po pasach? Mandat murowany

11
Jakie jest najczęściej popełniane wykroczenia przez rowerzystów? To jazda po chodniku i przejeżdżanie przez przejścia dla pieszych. Są to zachowania niedozwolone, o czym często rowerzyści nie wiedzą. Niewiedza nie jest jednak żadną okolicznością łagodzącą.

W sezonie rowerowym policjanci często zwracają uwagę rowerzystą na wykroczenia jakie popełniają. Bardzo wielu miłośników jednośladów jest zaskoczonych reakcją funkcjonariuszy. Są przekonani, że nie złamali przepisów, a wynika to po prostu z ich nieznajomości. Po drogach rowerem może poruszać się każda osoboa dorosła, nie jest wymagany żaden kurs, jedynym uprawnieniem jest posiadanie dowodu osobistego.

Miłośnikom jednośladów przypominamy najważniejsze zasady i przepisy dotyczące poruszania się cyklistów po drogach.

 • Rowerzysta ma obowiązek poruszać się drogą dla rowerów lub pasem ruchu dla rowerów, o ile takie są wyznaczone dla kierunku, w którym się porusza lub zamierza skręcić.
 • Chodnik jest częścią drogi przeznaczoną dla pieszych! Kierujący jednośladem może z niego skorzystać w ściśle określonych sytuacjach:

– kiedy opiekuje się jadącym na rowerze dzieckiem w wieku do 10 lat;

– kiedy wzdłuż drogi, na której dozwolona prędkość jest większa niż 50 km/h, nie ma wyznaczonej drogi dla rowerów lub pasa ruchu dla rowerów, a szerokość chodnika wynosi co najmniej 2 metry;

– warunki pogodowe zagrażają bezpieczeństwu rowerzysty – śnieg, silny wiatr, ulewa, gołoledź, gęsta mgła;

W powyższych sytuacjach każdy rowerzysta jest zobowiązany jechać powoli, zachować szczególną ostrożność i ustępować miejsca pieszym!

Rowerzysta nie może:

 • jechać po jezdni obok innego uczestnika ruchu, za wyjątkiem jazdy obok innego roweru lub motoroweru, jeżeli nie utrudnia to poruszania się innym i nie zagraża bezpieczeństwu ruchu;
 • jechać bez trzymania co najmniej jedną ręką kierownicy oraz nóg na pedałach;
 • czepiać się innych pojazdów,
 • jechać wzdłuż po przejściu dla pieszych.

Stosowanie się przez wszystkich do przepisów i zasad ruchu drogowego oraz kultura i szacunek do pozostałych uczestników ruchu drogowego to elementy, które pozwolą na bezpieczne poruszanie się po drogach nie tylko rowerzystów, ale również kierujących innymi pojazdami i pieszych.

fot.policja.pl

redaktor wlkp24.info
maciej.parysek@tvproart.pl

11 KOMENTARZE

 1. Jeżeli przez przejście dla pieszych obok również prowadzi ścieżka rowerowa, wówczas rowerzysta może przez nie przejechać. Nie powinien jednak zapominać, aby zwolnić i upewnić się, że nie ma w pobliżu samochodu, który może nie ustąpić mu pierwszeństwa. Natomiast jeżeli na przejściu dla pieszych nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, należy zejść z pojazdu i przeprowadzić go przez przejście.

  • Nie ma czegoś takiego jak ścieżka rowerowa idąca po przejściu dla pieszych, to są osobne przejazdy dla rowerów odpowiednio oznakowane zarówno poziomo jaki i pionowo. Na tych przejazdach rowerzysta ma takie same przywileje co pieszy na przejściu.

 2. Jeżeli przez przejście dla pieszych obok również prowadzi ścieżka rowerowa, wówczas rowerzysta może przez nie przejechać. Nie powinien jednak zapominać, aby zwolnić i upewnić się, że nie ma w pobliżu samochodu, który może nie ustąpić mu pierwszeństwa. Natomiast jeżeli na przejściu dla pieszych nie ma wyznaczonej ścieżki rowerowej, należy zejść z pojazdu i przeprowadzić go przez przejście

 3. Panie Redaktorze „…często zwracają uwagę rowerzystą” – w celowniku liczby mnogiej rzeczowniki piszemy z końcówką -om. Pozdrawiam.

 4. Popieram akcję karania rowerzystów, mam jednak nadzieję że zabiorą się też za pieszych korzystających z dróg dla rowerów. Często jeżdżę ul. Okólną i tam nagminnie piesi łażą po drodze dla rowerów, mimo iż po drugiej stronie jezdni jest chodnik. Ostatnio jeden dziad wlazł mi prosto pod koła i jeszcze miał pretensje.

 5. Zapraszam na ulice wolności tam przejść normalnie chodnikiem nie idzie tyle rowerów mimo kontrapasu a policji brak tam by normy mandatów zrobili

 6. Zapraszam na spacer Al.Słowackiego na odcinku przy szpitalu, krzewy rosnące tam zabierają pół chodnika, w czyjej gesti należy utrzymanie zieleni.

 7. Nie tylko kierowcy i rowerzyści popełniają 'błędy’ – delikatnie mówiąc. Piesi nadużywają prawa. Wielokrotnie spotkałam się z ludźmi wędrującymi ścieżkami rowerowymi (również z pretensjami, że po niej jadę.) Wiele razy spotkałam się z buractwem i brakiem wiedzy na temat przepisów, i znaków dotyczących pieszych.

NAPISZ KOMENTARZ

Wpisz swój komentarz
Wpisz swoje imię lub nick